“Aşı değil, laf üretmişiz…”

Genel 22 Mayıs 2021 13:21
Videoyu Aç “Aşı değil, laf üretmişiz…”
A
a
Gelecek Partisi Bayburt İl Başkanı Nazir Güler, Türkiye’de yerli aşı üretimi konusuna değindi başkan Güler, “Aylardır aşı değil, laf üretmişiz” dedi.
Koronanın ilk olarak Aralık 2019'da, ülkemizde ise resmen 11 Mart 2020'de ortaya çıktığını hatırlatan başkan Güler,geçen süreçte birçok ülkenin aşı ürettiğini söyledi.
Bu konuda ülkemizde ne yapıldığını soran başkan Güler, ay ay süreci anlattı.

Başkan Güler, şunları söyledi:

“21 Eylül 2020: "Aşı çalışmalarında dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmenin yanında kendi aşımızı üretme yolunda hızla ilerliyoruz. Halen süren sekiz aşı geliştirme çalışmasından ikisinde hayvan deneyleri başarıyla tamamlandı."
"Özel sektöre ait bir firmanın altyapısı aşının üretimine uygun hâle getiriliyor. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında bu aşıları milletimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz."
5 Ekim 2020:  "Ülkemizde 13 ayrı aşı geliştirme çalışması başlatılmıştı. Bunlardan iki ayrı kategorideki beş tanesi insan çalışmaları safhasına yaklaştı... Üretim konusunda da altyapısı uygun bir firmamızın ayda 20 milyon doz kapasitesi bulunuyor."
"İkinci bir firmamızın da üretim altyapısını tamamlamasıyla bu rakam ayda 50 milyon dozun üzerine çıkabilecektir. İnsan çalışmalarından biri için önümüzdeki hafta bin doz aşı üretilmiş olacaktır."

20 Ekim 2020: "Yerli aşı çalışmalarında iki hafta içinde insan üzerinde deneme safhasına ulaşılacağı görülüyor... Hedefimiz önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini tamamen çözmektir."
25 Kasım 2020: "Kendi aşımızla ilgili de önemli bir yere geldik. En geç Nisan ayında kendi geliştirdiğimiz aşıyı da uygulama seviyesine getirmiş olmayı planlıyoruz."
30 Kasım 2020: "Önümüzdeki bahar aylarından itibaren bu küresel sağlık krizini geride bırakmaya başlamış olmayı ümit ediyoruz... Gönüllülerin kullanımı aşamasına gelen yerli aşı çalışmalarını da gün gün izliyoruz."
12 Aralık 2020: "Yerli aşımızın devreye gireceği tarihe kadar ihtiyacımız olan aşıların bağlantılarını büyük ölçüde tamamladık."
14 Aralık 2020: "Yerli aşı üretimiyle ilgili çalışmaları da yakından takip ediyoruz. İnşallah bahar aylarında kendi aşımıza kavuşarak çok daha yaygın bir aşılama sürecine geçeceğiz."
12 Ocak 2021: "İnsan deneyi aşamasında olan yerli aşılarımızı gerekli onayların ardından inşallah milletimizle birlikte tüm insanlığın hizmetine sunacağız."
27 Ocak 2021: "Yerli aşı çalışmalarımızın kullanılabilir seviyeye gelmesi, önümüzü daha kolay görebilmemizi sağlayacaktır. Yurt dışından temin ettiğimiz aşıları hızla hizmete sunarken, yerli aşıyla ilgili çalışmaları da yakından takip ediyoruz."

1 Şubat 2021: Dünya aşı bulamazken hamdolsun bizde bu sıkıntı da yok. Burada da çalışmalarımızı kararlı bir şekilde sürdürüyoruz... Dışarıdan aşı tedarikinin sürdürülebilirliği şüphelidir."
"Dünyada bu konuda yaşanan ve giderek ayyuka çıkan kriz bize yerli aşı çalışmalarına hız vermemiz gerektiğini gösteriyor. 
17 Şubat 2021:"İlk etapta ihtiyaç duyacağımız aşılarla ilgili gereken bağlantıları yaptık,tedariklerini de parça parça gerçekleştiriyoruz. 
15 Mart 2021: "Çalışmaları süren yerli aşımız hazır hale gelene kadar yurt dışından aşı tedarikini sürdüreceğiz."
26 Mart 2021: "Yerli olarak aşı çalışmalarımız devam ederken, ilaç çalışması da yine yerli olarak devam ediyor."
8 Nisan 2021: "Türkiye olarak hâlihazırda insan deneylerini yaptığımız yerli aşımızı, süreçlerin tamamlanmasını müteakip, ‘kimsenin geride bırakılmaması’ ilkesiyle tüm insanlığın istifadesine sunacağız."
30 Nisan 2021: "Şu anda üniversitelerimiz, bazı ilaç firmalarımız yoğun bir çalışmanın içindeler. Bana öyle geliyor ki, onların bana verdikleri söze dayanarak konuşuyorum; Eylül-Ekim gibi biz onların da üretime geçeceğine inanıyorum."
5 Mayis 2021  "Ülkemizde şu anda ciddi bir çalışma, yoğun bir çalışma var, Eylül-Ekim aylarına yetiştirmeyi planladığımız bu çalışmayla da yerli aşımızı inşallah yapacağız" 
Takvimdeki son güncellemeye göre, inşallah Eylül-Ekim'de yerli aşımız olacak ve bunu diğer ülkelerle paylaşacağız. 
Aşı değil, laf üretmişiz…”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat