'D-8 ülkeleriyle ticaretimiz bilerek sistematik olarak düşürüldü'

Genel 9 Mart 2021 13:33
Videoyu Aç 'D-8 ülkeleriyle ticaretimiz bilerek sistematik olarak düşürüldü'
A
a
Yeniden Refah Genel Başkan Yardımcısı Prof.  Aydal, siyasi söylemlerinde İslami terminolojileri ısrarla kullanan AK Parti hükümetlerinin, 2011 yılından itibaren D-8 ülkeleri ile ticaret hacmini bazı ülkelere 'şirin' gözükmek için bilerek azalttığını öne sürdü.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Görüş kurucu lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın kuruluşunda öncülük ettiği, İslam dünyasının ve gelişmekte olan ülkelerin sömürülmesine karşı, yeni ve adil bir dünya hedefiyle kurulan D-8 teşkilatının oluşturan ülkelerle; ticaretin bilinçli olarak azaltıldığını ileri sürdü. 
D-8 son dönemde sadece kağıt üzerinde kaldı
Aydal konu ile ilgili şunları söyledi:

"Türkiye, İran, Pakistan, Mısır, Nijerya, Bangladeş, Malezya ve Endonezya’dan oluşan D-8 ülkelerinin  bir araya geldiği ilk toplantı 1996’da gerçekleşmiş, ilk genel kurulu da 54. Hükümet döneminde 15 Temmuz 1997 tarihinde yapılmıştı. Temel amacı, adı geçen sekiz ülke arasındaki ekonomik, sosyal ve siyasi ilişkilerin gelişmesini sağlamaktı. Savaş yerine barış; çatışma yerine diyalog, sömürme yerine adil düzen, çifte standart yerine adalet, ayırımcılık yerine eşitlik, baskı yerine demokrasiyi hedefleyen bu kuruluş, maalesef son zamanlarda sadece kâğıt üzerinde duran bir kuruluş haline dönüşmüştür." 
İslam ülkeleriyle ticaretimiz hangi ülkelere şirin gözükmek için düşürüldü?

'D-8 ülkeleriyle ticaretin azaltılmasının, hangi ülkelere şirin gözükmek için yapıldığını' soran Aydal, "Siyasi söylemlerinde İslami terminolojileri kullanmakta ısrar eden AK Parti hükümeti, her nedense 2011-2012’den sonra birçok D-8 üyesi ile olan ticaret hacmini sistematik olarak azaltmıştır. D-8 üyeleriyle olan ticaret hacmi 2012 yılında yaklaşık 33 milyar dolarken, bu ticaret hacmi 2020 yılında 14,5 milyar dolar seviyesine düşürülmüştür.  Her ülkeye ait ithalat ve ihracat grafikleri incelendiğinde, özellikle 2011-2012’den sonra, bilinmez bir sebeple Hükümet tarafından ticaretin azaltılması yönünde karar verildiği ve bu ülkelerin hepsinde ticaretin düşüşe geçtiği görülmektedir.  AK Parti bu düşüşlerin gerçek sebebini araştırmak ve kamuoyunu aydınlatmak mecburiyetindedir." ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat