“HDP GERÇEĞİ” USESAM’dan HDP Analizi

Genel 12 Mayıs 2021 21:23
Videoyu Aç “HDP GERÇEĞİ” USESAM’dan HDP Analizi
A
a
Türkiye’nin en saygın araştırma şirketlerinden biri olan USESAM Araştırma Şirketi, Nisan Ayı Siyasi Analiz Anket Raporu’nun, HDP sonuç başlığını açıkladı.
USESAM Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Müseyip Erdoğmuş, yapmış olduğu HDP analizinde şu başlıklara dikkat çekti:

“Nisan ayında yapmış olduğumuz ve sadece Kürt seçmene yönelttiğimiz ankette, Kürt seçmenin sadece yüzde 2’si ayrı bir Kürt devleti kurulması gerektiğini ifade ediyor. Yine ankete katılan Kürt vatandaşların yalnızca yüzde 5’i sol düşünceye sahip olduğunu, yüzde 79’u ise kendini Müslüman ve dindar olarak niteliyor.”

“HDP EN ÇOK OYU, KENDİSİNİ DEVRİMCİ VEYA SOLCU OLARAK NİTELEYEN TÜRKLERDEN ALIYOR”

HDP ile ilgili analiz sonucunun bu veriler sonucunda başladığına dikkat çeken USESAM Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Müseyip Erdoğmuş, “Kürt seçmenin sadece yüzde 17’si HDP’ye oy verdiğini ve yüzde 39’u asla HDP’ye oy vermeyeceğini ifade ediyor. Ankete katılan Türk seçmen ve kendini solcu veya devrimci olarak nitelendiren vatandaşlarımızın yüzde 41’i ise HDP’ye oy vereceğini ifade ediyor. Bu da demek oluyor ki HDP, Kürt’lerden çok kendisini devrimci veya solcu olarak tanımlayan Türklerden oy alıyor.” dedi.

“HDP, DEVRİMCİ VE MARKSİST-LENİNİST BİR TÜRKİYE DİZAYN ETMEK İSTİYOR”

HDP’nin Türkiye’de dağınık halde olan devrimci, Marksist ve Leninist tüm parti, grup ve oluşumlar tarafından desteklendiğini ve bu yönüyle de Kürtleri asla temsil etmediğinin çok net bir gerçek olduğunu dile getiren Erdoğmuş, “HDP’nin siyasi fikri ve topluma sunduğu çözüm önerisi, muhafazakâr ve dindar Kürtler üzerinde hiçbir sempati oluşturmadığı gibi, çok sert bir tepkiyle karşılanmıştır. HDP’nin siyasi arenada artık yeri ve savunduğu fikir çok nettir. Devrimci ve Marksist-Leninist bir Türkiye dizayn etmek. Bu fikir Kürtlerden çok, Türk devrimcilerden karşılık görmüştür. Bundan sonra HDP’nin bu çizgisi daha derin ve belirgin olacaktır.” ifadelerini kullandı.
1000
icon
Deniz mahir 14 Mayıs 2021 15:34

Ne yapmak istiyorsunuz hdp doğu ve güneydoğuda yüzde 90 80 70 de oy alıyor kürtler turkiyede en politize olmuş bir kitledir kürtler çantada keklik değildir kurtler hdp nin betonudur dediginiz gibi mahzafar filan değildir o eskidendi günümüz kürtleri son derece demirkırat aydın bu böyle bilene

0 0 Cevap Yaz
Yoruma gerek yok tespit doğru şimdide Cemevlerini seçim karargâhı olarak kullanıyorlar 13 Mayıs 2021 16:41

Latif Korkut

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat