‘Taliban kapımızı çalarsa görüşürüz’

Türkiye 21 Ağustos 2021 13:34
Videoyu Aç ‘Taliban kapımızı çalarsa görüşürüz’
A
a

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban konusunda, “Ortada bir vaka var, bir gerçek var. Bu konuyla ilgili de kapı çalındığında kapımızı açar, görüşmelerimizi de yaparız” dedi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerekirse Taliban’la da görüşmeler yapabileceklerini, buna kapalı olmadıklarını belirterek, “Ortada bir gerçek var. Bu konuyla ilgili de kapı çalındığında kapımızı açar, görüşmelerimizi de yaparız” diye konuştu.

Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar’daki Kerem Aydınlar Camisi’nin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Yeni dönemde Türkiye’nin Afganistan’da nasıl bir rolü olacak?” sorusu üzerine, şu anda gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Erdoğan’ın mesajları şöyle:

KAPALI DEĞİLİZ: Afganistan politikalarını yakından bildiğimiz ülkelerle müzakere halindeyiz. Dışişleri Bakanlığımızın bu ülkelerle görüşmeleri var. Yarın (bugün) örneğin NATO’nun böyle bir toplantısı var ve Dışişleri Bakanlığımızın orada görüşmeleri olacak. Aynı şekilde Taliban’la görüşmeler noktasında da hatta şahsıma bu konu sorulduğunda yine söyledim. Biz gerekirse Taliban’la da görüşmeler yapabiliriz, buna kapalı değiliz. Ortada bir vaka var, bir gerçek var. Bu konuyla ilgili de kapı çalındığında kapımızı açar, görüşmelerimizi de yaparız. Afgan halkı bizim Müslüman kardeşlerimizdir ve onlara kapıyı kapatacak halde değiliz.

HİÇBİRİ SAĞLIKLI YAKLAŞMADI: Gerek tüm dünya başta Batı dünyası olmak üzere gerekse İslam dünyası Afganistan’a gereken ihtimamı göstermedi. Rusya’nın Afganistan’a olan müdahalesi olsun, daha sonra Amerikan’ın müdahalesi olsun bunların hiçbirinde ne yazık ki bu ülkelerin hiçbiri sağlıklı bir yaklaşım gösterememiştir. Biz Afganistan’a tüm imkanlarımızla gerek altyapı gerek üst yapıda elimizden gelen gayreti gösterdik, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

NETİCE ORTADA: Afganistan şu anda ciddi manada adeta kendi başına bırakılmış ve Taliban’ın buradaki takınacağı tavır belli olduğu halde başından itibaren Taliban’la çeşitli görüşmeler olmuş, bu görüşmelerin neticesinde gelinen netice de ortada. Şimdi kendileri söylüyorlar. ‘Biz bütün bu silah, araç, gereç, mühimmat, bunları nereye bıraktığımız henüz belli değil.’ gibi laflar söylüyorlar. Bir taraftan örneğin Amerika bizimle de bazı görüşmeler yaptı. Taliban’la zaman zaman bizim de görüşmelerimiz oldu. Bundan sonraki sürece yönelik yine biz bu tür görüşmeleri yapabileceğimizi de söyledik. Buralarda şu anda ölümden uzak bir adımın atılmış olması bana göre Afganistan’ın en önemli kazanımıdır.

‘Türkiye’de 300 bin Afgan göçmen var’

Türkiye’nin ana muhalefeti hep şunu söyledi. ‘Afganistan’dan Türkiye’ye 1.5 milyon düzensiz göç oldu. Maalesef ana muhalefetin de muhalefetin de söylediği bu rakamların hepsi yalandır. Türkiye’ye Afganistan’dan böyle bir göç olmamıştır. Türkiye’de şu anda emniyet kayıtlarımızda ve kayıt dışı 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusudur. Yapımına devam edilen önleyici duvarların hepsi bu tür düzensiz göçleri engellemek için.

DAYANIŞMA YOK, YALAN VAR: (ABD ile Afgan mülteciler konusunda anlaşma iddiası ve sosyal medyadan “Yalancı Kemal” kampanyasına ilişkin) Ondan hiç şüpheniz olmasın yani aynen Bay Kemal sıfatıyla yalancı Kemal’dir. Ben hiçbir zaman onun dürüstlüğünü zaten yaşamadım. Yani her olayda yalanlarıyla temayüz etmiş olan bir zattır. Aynen bu olayda da yine işte Amerikan Büyükelçiliği yalanlamıştır. Amerika yalanlamıştır ama bunlar hala bunun üzerinden yürümeye devam ediyorlar. Sadece orada değil, sel afetinde, yangın afetlerinde, aynı şekilde yalan. Ya bu ülkede bir felaket yaşıyoruz, bütün bu felaketlerde dayanışma yok, yalan var. Milleti yalanla bir yerlere taşıyacağınızı zannetmeyin. Taşıyamayacaksınız... Bunların meşrebi de mizacı da yalan. Benim milletim zamanı geldiğinde bu muhalefete gereken dersi en güzel şekliyle sandıkta verecektir.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat