148 Yıllık Kilise Camiye Çevrildi

Genel 27 Eylül 2021 13:51
Videoyu Aç 148 Yıllık Kilise Camiye Çevrildi
A
a
Doğu Türkistan Cumhur Başkanı Abduvali Buğrahan Osman, “Kanada’daki Uygur Türklerini Ttebrik ediyorum. Zalim Çin Türkistan’daki camileri eğlence mekanı ve depolara çevirirken, Kanada’da ise kilise cami dönüştürülerek hem eğitim verilecek hem de ibadet edebilecekler. Mücadelemiz devam edecek” dedi.

Troy kentinde 1873 yılında inşa edilen Mount Carmel Kilisesi'ne, camiye çevrildikten sonra Kanada Uygur Türkleri İslam ve Kültür Merkezi adı verildi.
Törenle açılan caminin gönderine ise Gökbayrak çekildi.

Doğu Türkistan Cumhur Başkanı Abduvali Buğrahan Osman, kiliseyi camiye çeviren Kanada’daki Uygur Türklerini tebrik ederek, “Bir merkez haline getirilen hem ibadet amaçlı hem de kuran eğitimi başta olmak üzere çocuklarımız orada eğitilecektir. Bu sayede geleceğimiz olan çocuklarımız batı kültüründe sıyrılarak kendi benliklerini bulabilecek ve Türkistan gelenek ve göreneklerini, kültürünü öğrenmiş olacaklar. Çin zulmü altında yetişen ve ailelerinden koparılarak okullara kapatılan Türkistan’lı çocuklarımızı da bu eziyetten kurtarmak için bizlerde var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat