29 OCAK BATI TRAKYA TÜRKLERİ’NİN DİRENİŞ GÜNÜ BAŞKAN DEMİR: “TÜRK’ÜN VARLIĞI EBEDİYETE KADAR SÜRECEK”

Türkiye 29 Ocak 2021 15:55
Videoyu Aç 29 OCAK BATI TRAKYA TÜRKLERİ’NİN DİRENİŞ GÜNÜ BAŞKAN DEMİR: “TÜRK’ÜN VARLIĞI EBEDİYETE KADAR SÜRECEK”
A
a
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, 29 Ocak Batı Trakya Türklerinin direniş günü nedeniyle açıklama yaptı.

Batı Trakya Türklerinin direnişinin 33’üncü yılında İYİ Parti Edirne İl Başkan Ekrem Demir’den bir açıklama geldi. 29 Ocak’ın Batı Trakya Türkleri için bir “direniş günü” olduğunun altını çizen Başkan Demir şunları kaydetti:

“BATI TRAKYA TÜRKLERİ ONURLU BİR DURUŞ SERGİLEDİ”

“Batı Trakya Türkleri, kendisini azınlık olarak konumlandıran ve yok sayanlara karşı onurlu bir duruş ve direniş sergilemiştir. Yunanlar, Türk’ün Batı Trakya’daki varlığını ne kadar görmezden gelirse gelsin ve Türkleri burada ne kadar azınlık olarak görürlerse görsün, Türk’ün varlığı ebediyete kadar sürecektir.”

“TÜRKLER SADECE KENDİ KİMLİKLERİYLE YAŞAMAK İSTEDİ”

Başkan Demir, Direniş Günü’nün anlam ve önemini tarihi anlatarak şu sözlerle aktardı:
“Batı Trakya’da yaşayan Türkler kendi kimlikleriyle, kültürleriyle var olmaktan başka bir şey istemedi. Ancak o çok medeni olduğu söylenen Yunan Yargısı, 4 Kasım 1987 yılında bir karar aldı. Kararla birlikte Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği kapatılacaktı. Kararın gerekçesi ise oldukça komik ve kabul edilemez olan “Batı Trakya’da Türk yoktur” savunmasıydı. İşte bu yok saymaya ve hor görmeye karşı 29 Ocak’ta Cuma namazı sonrası Gümülcine Eski Camii’nden Valilik binasına büyük bir protesto yürüyüşü düzenlenecekti fakat Yunan makamı buna da engel koydu. Ancak yasak Türk’ün direnişi karşısında yıkıldı. Toplanan 20 bin Türk, Yunan polisinin şiddetiyle karşı karşıya kaldı. Yaşanan olaylar, Direniş Günü’nü de tarihe kazıdı.” 
“DİRENİŞİ, YILDÖNÜMÜNDE SAYGIYLA ANIYORUM”
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir son olarak, “29 Ocak Batı Trakya Türklerinin Direniş Günü’nde başta, Batı Trakya Türklerinin efsane lideri Dr. Ahmet Sadık olmak üzere, baskı gören, yok sayılmak istenen tüm Batı Trakya Türklerinin direnişinin yıldönümünü saygıyla anıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat