ABD ve Çin arasında “denizlerin özgürlüğü” gerilimi

Genel 25 Ocak 2021 14:34
Videoyu Aç ABD ve Çin arasında “denizlerin özgürlüğü” gerilimi
A
a

ABD'nin Güney Çin Denizi'ne sıklıkla gemi ve uçak göndererek "güç gösterisinde bulunduğunu" belirten Çin Dışişleri Bakanlığı, bunun barış için iyi olmadığını ifade etti.

Her yıl trilyonlarca dolarlık ticari geçişlerin yapıldığı stratejik öneme sahip Güney Çin Denizi, Pekin ve Washington yönetimleri arasında uzun zamandır anlaşmazlığa sebep oluyordu. Çin özellikle ABD’nin bu denizdeki askeri faaliyetlerine tepki gösteriyordu.

ABD’ye ait USS Theodore Roosevelt uçak gemisi, beraberindeki üç savaş gemisiyle “denizlerin özgürlüğünü” göstermek için Cumartesi günü Çin Denizi’ne girmişti.

ABD’nin bu hamlesine tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “ABD güç gösterisi yapmak için Güney Çin Denizi’ne sıklıkla uçak ve gemi gönderiyor” dedi. Sözcü, “Bu hamle, bölgedeki barışın ve istikrarın sağlanmasına yardım etmiyor” diye ekledi.

ABD’nin uçak gemisi, Çin hava kuvvetlerine bağlı savaş jetlerinin Tayvan’ın güneybatı hava savunma bölgesine girmesiyle aynı zamanda Güney Çin Denizi’ne girdi. Çin’in üzerinde hak iddia ettiği Tayvan’a karşı yaptığı hamle Washington yönetiminin endişeye kapılmasına yol açtı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat