AKP İktidarının Yanlış Adımları Çiftçileri de İhracatçıları da Zora Sokuyor”

Genel 15 Kasım 2021 14:20
Videoyu Aç AKP İktidarının Yanlış Adımları Çiftçileri de İhracatçıları da Zora Sokuyor”
A
a
CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, “AKP iktidarının yanlış adımları çiftçimizi ve ihracatçımızı içinden çıkılamayacak hale sokmuştur” dedi.

CHP Ortaca İlçe örgütü, Ortaca meyve ve sebze hali esnafını ziyaret etti. Burada esnafla görüşen CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.
Başkan Tezcan, üreticinin de ihracatçının da esnafın da durumlarından memnun olmadığını söyledi.

Tezcan, “Maalesef, bu sene limonda görülen sıkıntılar, domates üreticilerimiz içinde geçerli. Aldığımız bilgilere göre Ortaca’mızda yıllık 250 bin ton ile 300 bin ton arası domates rekoltesi var ve günlük yaklaşık 2 bin ton domates işlenmekte. Geçen sene kilosu 3-4 lira arasında çiftçilerimiz domates satarken şimdi kilosu 1-2 liraya zor satmakta. Şu anda 1 kilo domatesin üreticimize maliyeti 2 lira olduğu gibi bunun üzerine gübre ve ilaçlardaki yaklaşık yüzde 200'lük artış var. Geçen sene 250 lira olan gübre 600 liraya çıkmış. Üreticilerimizin bu yükün altından kalkması mümkün değil” dedi.

AKP iktidarının çiftçilere ve ihracatçılara gerekli desteği vermediğinin altını çizen başkan Tezcan, “Üreticilerimizin yaşadığı sıkıntılar ihracatçılarımız için de geçerli. AKP iktidarının Tarım ve Ticaret bakanlıklarının çiftçimize ve ihracatçımıza yeterli desteği vermemesi ve dış politikada atılan yanlış adımları ihracat yaptığımız ülkelerin de kapılarını yüzümüze kapanması çiftçimizi ve ihracatçımızı içinden çıkılamayacak hale sokmuştur. Çiftçimizin beklentisi emeğinin karşılığını almak. Bunun için de talepleri erken seçim. Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidara geldiğimizde ülkemizin sorunlarına karşı ürettiğimiz çözüm projeleriyle, özlenen Türkiye’yi halkımıza yaşatacağız” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat