ANTALYA’NIN NARENCİYE BAHÇESİ TBMM GÜNDEMİNDE

Genel 19 Şubat 2021 13:20
Videoyu Aç ANTALYA’NIN NARENCİYE BAHÇESİ TBMM GÜNDEMİNDE
A
a
Antalya’nın şehir merkezinde yer alan Narenciye Bahçesi’nin, Antalya Vakıflar Müdürlüğü tarafından kiraya verilmesine ilişkin, CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, TBMM’ye soru önergesi verdi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Antalya için büyük önemi olan ve şehre yeşil bir alan yaratan, Narenci Bahçesi için TBMM’ye soru önergesi verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yazılı olarak cevaplaması istenen önergede, bahçenin Antalya Vakıflar Müdürlüğü aracılığıyla kiraya verilmesi sonrasında ağaç kesimin yapıldığı, kiralayan kişinin alanı halısaha ve çay bahçesi yapacağı iddialarına yer verildi. Önergede şu ifadeler yer aldı:

“AKP İKTİDARINDA ANTALYA’NIN DOĞASININ NASIL TALAN EDİLDİĞİNİ GÖRMEKTEYİZ”

“Antalya’da Cumhuriyetin ilk yılları itibariyle narenciye üretimi için kullanılan ve bölgeye adını veren, kentin neredeyse tek kalan nadir yeşil alanlarından olan Narenciye Bahçesinin kiraya verilmesi Antalya’nın doğasına vurulmuş büyük bir darbedir. CHP Antalya İl Başkanımız Nusret Bayar ve beraberindeki heyet Narenciye Bahçesi’nde incelemelerde bulundular ve elde ettikleri bilgileri kamuoyu ve bizlerle paylaştılar. Narenciye Bahçesinin kiraya verilmesi bir kent sakini olarak hepimizi yakından ilgilendirmektedir. AKP iktidarında Antalya’nın doğası, ormanları ve sularının nasıl talan edildiği, ranta açıldığını yaşayarak görmekteyiz. Bu talan ve rant düzeni, yarınlar yokmuş gibi tüm hızı ile devam ediyor. Her boş arazi, her orman, her yeşil alan bu iktidarın gözünde paraya çevrilecek bir nesneye dönüşmüştür.” 

“ANTALYA’YI RANT VE TALAN DÜZENİNDEN KURTARMALIYIZ”

“Antalya’nın yer altı ve yer üstü kaynakları hızlı bir şekilde kirlenmektedir, bu bakımdan meslek odaları, akademisyenlerinde içinde bulunacağı bir komisyonun görüşü alınarak, Narenciye Bahçesi’nin kiralanması sonrası yapılacak yapılar ile oluşacak çevresel etkilerin değerlendirilmesi gereklidir. Verdiğimiz önergede bu yönde bir çalışma yapılıp yapılmadığı ve Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Antalya’da kiraya verilen kaç arazi ve taşınmaz olduğunu da sorduk. Antalya’nın geleceği tarım ve turizm değildir, Antalya’nın geleceği doğasıdır, eğer Antalya’nın doğası yok edilirse tarım ve turizm olmaz. Antalya’yı hep birlikte rant ve talan düzeninden kurtarmalıyız.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat