AstraZeneca 65 yaş üstü için de onaylanıyor

Sağlık 28 Şubat 2021 18:49
Videoyu Aç AstraZeneca 65 yaş üstü için de onaylanıyor
A
a

İngiltere ile İsveç’in ortak şirketi AstraZeneca’nın, klasik yöntemle üretilen vektör aşısı AstraZeneca’ya "çok iyi" raporu veriliyor.

Aşıya ilk kullanım onayı geldiğinde, 65 yaş üzerindekiler üzerinde az deneme yapıldığı için, sadece 18 -65 yaş arasına önerilmiş olan aşının artık herkes için uygulanabileceği açıklandı.

Alman Daimi Aşılama Komisyonu (Stiko), AstraZeneca'nın kullanım onayının hızla değiştirileceğini açıkladı. Komisyon Başkanı Thomas Mertens, ZDF televizyonunun “Heute” programında, çok yakında “Güncelleştirilmiş yeni öneri” geleceğini söyledi.

Mertens, “İlk kullanım tavsiyesinde, yaşlılar üzerinde az denendiği için dikkatli davrandık. Aşıyı eleştirmedik. Aşı çok iyi. Yeni veriler gelince gördük ki, sonuçlar daha da iyi” diye konuştu.

İKİ DOZ ARASINDA UZUN MESAFE

AstraZeneca aşısının, ilk dozundan sonra 4 ya da 6 hafta sonra ikinci doz yapıldığında daha etkin koruma sağlandığı özellikle vurgulandı. Aşının bulaşı engellediği, koruma oranının yüzde 92'leri aştığı belirtiliyor.

Hem saklanması kolay olan, hem de dozu 1.78 Euro olan AstraZeneca aşısına karşı, ABD'li aşı üreticileri büyük bir karalama kampanyası yürütüyordu. Bu aşının, az koruma sağladığı, kimsenin istemediği gibi yayınlar yapılıyordu. Almanya'da politikacılar bunun önüne geçmek ve aşının kullanımı artırmak için bizzat açıklamalar yapmak zorunda kaldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat