ATAY'dan Yeni Yıl Mesajı

CHP 31 Aralık 2021 15:29
Videoyu Aç ATAY'dan Yeni Yıl Mesajı
A
a
CHP Çukurova İlçe Başkanı Av. Remzi Ümit ATAY,
"YENİ YIL VE..."
CHP Çukurova İlçe Başkanı Av. Remzi Ümit ATAY,yeni yıl dolayısı ile kutlama mesajı yayınladı. 
Başkan Atay, "29 Ekim 1923'te cumhuriyetin ilanından sonra, 26 Aralık 1925'te kabul edilen "Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun" ve "Günün 24 Saate Taksimi Hakkında Kanun" adlı iki ayrı yasa ile birlikte, 1 Ocak 1926 tarihinden başlayarak Türkiye Cumhuriyeti'nde Gregoryen takvimi benimsendi. Bu takvim Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı "1 yıl" olarak kabul eder. Günümüzde, dünyada en yaygın olarak kullanılan takvimdir.
Aslında takvimsel yıl dönümleri nicel değişimleri ifade etmekte iken insanlar bu döngüleri çeşitli ritüeller ile kutlayarak yeni gelen yıla ya da döneme dair umutlarını tazelemek, olumlu yönde bir şeylerin olması veya değişmesi dileklerini dile getirir.
Geride bırakacağımız 2021 yılına küresel anlamda damgasını vuran olay dünya çapında yaşanan pandemi olmuştur. 2020 yılında başlayan pandemi varyantlarıyla evrimleşerek insanlığa zarar vermeye ve kayıplar yaşatmaya devam etmektedir. Küresel ölçekte ise ekonomik anlamda güç odağı olan ülkelerin ekonomik paylaşım ve güçlerinin yer değiştirmesi savaşı tüm insanlığı olumsuz yönde etkilemeye ve bazı ülkelerde iç savaş ve ekonomik felaketlere varan sonuçlara ulaşmaktadır. Neoliberal politikaların insanlığı olumsuz etkileyen bir diğer önemli sonucu da iklim değişikliği nedeniyle oluşan doğal afetlerdir.
Ülkemizde ise maalesef durum çok vahim görünmektedir, bir yanda mevcut iktidarın topluma dayattığı eklektik başkanlık sistemi adı altındaki antidemokratik yönetsel biçim ekonomide, eğitim ve sağlıkta bütün topluma olumsuz sonuçları ile bedel ödetmektedir. Özellikle yılın son çeyreğindeki ekonomik felaket karşısında iktidarın yönetemediği ve hızla savrulduğu acı bir gerçek olarak net bir şekilde su yüzüne çıkmıştır. Mevcut iktidar tarafından yitirilen adalet, eşitlik, özgürlük, liyakat gibi temel erdemler kitleleri saran gelecek kaygısı ve güven yitimi topluma artık mutlak bir değişim istemini dayatmaktadır.
Sağlıkta yaşanan pandemi ve doğal afetler 22. yüzyıla doğru ilerlerken II. Dünya Savaşı sonrasında yönelinen neoliberal politikaların iflasına işaret etmektedir. Mutlaka yeryüzünde birlikte yaşayabileceğimiz bir form vardır ve bu yaşam formuna insanlık ulaşacaktır. Bu noktada en önemli konu ise bireylerin bu amaç için eyleme geçme gerekliliğidir.
2022 yılında, ülkemiz için en elzem ihtiyaç ekonomik koşulların düzeltilmesidir. Ekonominin düzeltilebilmesi için çare demokrasidir ve bunun bir gereği olarak acil seçim yapılması gerekmektedir. İçine sürüklendiğimiz antidemokratik başkanlık sisteminin sonlandırılarak güçlendirilmiş parlamenter demokrasi ile özlemini duyduğumuz adil, özgür, eşit yönetime kavuşmamız elzemdir. Bunlar için de gelecek güzel günlere dair her zaman var olan umudu korumak, bu güzel geleceği kurabilmek adına da istek ve inancımızı sağlam, irademizi çelikten kılmak ve sabır ve inatla birlikte çalışmak gerekmektedir. 
İşte bu duygu ve düşüncelerle; bütün halkımızın yeni yılını kutluyor, yeni yılın güzellik ve iyiliği egemen kılmasını diliyorum" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat