BALIKESİR BB, TARIM VE HAYVANCILIĞI BİTİRMEK İSTİYOR

Genel 30 Eylül 2021 12:22
Videoyu Aç BALIKESİR BB, TARIM VE HAYVANCILIĞI BİTİRMEK İSTİYOR
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BASKİ tarafından yapılan su zamlarına karşı tepkileri bir kez daha dile getirirken,
“Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve yönetimi kırsala karşı bir savaş açmış. Balıkesir’de tarım ve hayvancılığı bitirmek istiyorlar. Ama biz buna müsaade etmeyeceğiz. Köylümüzün, çiftçimizin hakkını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BASKİ tarafından yapılan su zamlarıyla alakalı basın toplantısı düzenledi. 
Parti binasında gerçekleştirilen toplantıya Belediye Meclis Üyeleri, İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi, Merkez İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve parti teşkilatı katıldı. 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Serkan Sarı, “En son yapılan BASKİ Genel Kurulunda özelikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızı ama temelde de bütün Balıkesir’de yaşayan vatandaşları ilgilendiren bir su fiyat artışı yaşandı. Bu konu çok tartışma konusu oldu. Kentimizde kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza kabul edilebilmesi mümkün olmayan fahiş bir fiyat yansımasına dönüştü. Yaklaşık konutlara yani faturalara bin lira, iki bin lira, hatta üç bin lira yansıdı. Yüksek oranlarda su faturalarına yansıdı ve bir çok köyde yaşayan vatandaşımızın bu faturaları ödeme imkanı zaten yok. Bu konu ile ilgili kırsalda ki vatandaşımızın hakkını savunmak Balıkesir merkezde yaşayan vatandaşlarımızın da hakkını savunmak üzere bildiğiniz üzere Balıkesir İdari Mahkemesine CHP Büyükşehir Belediye Meclis Grubu adına bir dava açıldı. Dava süreci şuanda devam ediyor. Dava ile ilgili idareye yani BASKİ genel müdürlüğüne açıklama yapmalarını, kamuoyunun açıklama beklediğini ileterek talebimizi ilettim. Burada hem yürütmenin durdurulması hem de kararın iptal edilmesi yani en son uygulanan tarifenin iptal edilmesi, tarife değişikliğinin iptal edilmesi, önceki tarifenin uygulanması için dava açıldı.
Olağanüstü genel kurulda da aynı şekilde Büyükşehir Belediye Meclis Grubu olarak CHP meclis üyelerimiz oy birliği ile grupta almış olduğu karar doğrultusunda da yine en son yürürlüğe girmiş olan kararına iptaline yönelik BASKİ genel kuruluna yazılı önerge sundu.

BASKİ’nin bu tarife ile plan bütçe komisyonuna iletmiş olduğu bu karar, komisyondaki üyelerimiz tarafından red edilmiştir. BASKİ genel kurulunda CHP meclis üyeleri tarafından red edilmiş olan bu kararın yapılan olağanüstü toplantıda da genel kurulda da iptal edilmesinin talebini yazılı olarak Genel Kurula sunduk.
Yalnız Genel Kurul tabi ki önergemizi kabul etmedi ve kendi önergelerinin değerlendirilmesi üzerine BASKİ genel kurulunda ara verilerek plan bütçe komisyonuna iletildi ve kendi tekliflerini plan bütçe komisyonunda ki arkadaşlarımız red etti. Komisyonun genel raporu mecliste oylanırken bu konu ile ilgili CHP grubumuz eksiksiz bir şekilde bütün meclis üyelerimizin net bir tavrıyla red edildi” dedi.

-BBB BAŞKANI YÜZDE 10’LUK ZAMMA FİYAT AYARLAMA DİYOR-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve BASKİ’nin suya Yüzde 300 zam yapıp ondan sonra bu zammı yüzde 20, 25 oranında geriye çekerek büyük bir indirim yapılmış edasıyla Genel Kurula sunmaları tam anlamıyla ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir. Bugün bu tarife değişikliği uygulanmadan önce rakamlar baz alındığında geldiğimiz nokta itibariyle ekstradan vatandaşlarımızın faturalarına yüzde 10 zam ilave edilmiştir. Balıkesir’de yaşayan her vatandaşımızın faturalarına bu tartışmalar yaşanırken yüzde 10 zam yapılmış oldu. Gizli bir zam ama Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz bu fiyat artışlarını zam olarak nitelendirmiyor, tarifeler de fiyatlarda ayarlama olarak nitelendiriyor. Klasik AKP zihniyeti yorumu bu. 
Bu süreçte de 3.66 olan bu rakam 10,98’e çıkmıştı. Şimdi 5,88’e geri çekildi. Yani bu 3,5 liradan 11 liraya geldi sonra 6 liraya çekilerek büyük bir indirim yapılmış edasıyla kamuoyuyla da paylaşıldı. Açık ve net bir şekilde zam yapılmıştır, zamdan indirim yapılarak bir takdir bekliyorsa belediye başkanımız büyük bir yanılgı içerisindedir” şeklinde konuştu. 

-BELEDİYE YÖNETİMİNİN BU KARARI KIRSALI YOK ETME, BİTİRME MÜCADELESİDİR-

Başkan Sarı, yapılan zamların kırsaldaki hayatı iyice zorlaştıracağının altını çizerek, şunları kaydetti; “Süreci değerlendirdiğimizde şöyle bir gerçekle karşı karşıyayız; Balıkesir Büyükşehir Belediye yönetimi kırsala karşı bir savaş açmış. Kırsalı yok etme mücadelesi, kırsalı bitirme mücadelesidir. Hayvancılığı, kırsaldaki tarımı bitirmeye yönelik olarak net bir tavrı olduğu ortadadır. Neden böyle diyorum sonuç itibariyle bu kademe değişiklikleri olmadan önce kırsaldaki ahırlarla ilgili uygulanan tarife 0.92’ydi. Birinci bölge, ikinci bölge ufak farklılıklar var. Yeni uygulanan bir önceki tarife değişikliğiyle beraber ahır aboneliği adı altında bir abonelik açıldı ve bu rakam 3.66 TL oldu. Yaklaşık yüzde 300’e yakın ahırlarla ilgili su ücretlerine zam yapıldı. Ahırlarda hayvanına bakan çiftçimizin, köylümüzün, üreticimizin bu tüketimiyle ilgili herhangi bir düzenleme-düzeltme yapılmamıştır. Yüzde 300’lük zam köylüye zulüm olarak devam etmektedir. Bahçe abonelerinde yine durum aynı şekildedir. Yasa derki kent merkezinde uygulamış olduğunuz su fiyatının yüzde 25’ini kırsalda uygulayacaksınız. Neden bunu diyor yasa, kırsala özendirmek, kırsaldaki göçü tersine çevirebilmek, kırsalda üretimi destekleyebilmek, kırsaldaki gelişime katkı sunabilmek içindir. Biz ne yapıyoruz yeni isimler koyarak su faturalarını merkezde tüketilen su faturalarının bile çok çok üstüne çıkarıyoruz. Biz istiyoruz ki bu kenti yönetenler kentin değerlerine saygı duysun. Balıkesir'i nasıl tanımlıyoruz, Balıkesir'i biz tarım ve hayvancılık kenti olarak tanımlıyoruz. Şu anda yapılan nedir? Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, tarım ve hayvancılığı bitirmek üzere mücadele ediyor. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Tarımı, hayvancılığı, köylümüzün ve çiftçimizin hakkını biraz önce de göstermiş olduğum gibi açmış olduğumuz davayla yeniden hakkını sahibine teslim edeceğiz.” 

Başkan Sarı, su zamlarından mağdur olan var ı diye sorulduğun Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın el kaldırdığını söyleyerek, “Başkanımız merak etmesin onun hakkını da savunacağız. Kendisinin de mağduriyetini çözecek bir karar alınması için mücadelemiz sürecek” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat