Başkan Adem, maliyetler altında ezilen çiftçinin sorunlarına dikkat çekti "ÇİFTÇİ NEFES ALAMAZ HALE GELDİ"

Genel 24 Nisan 2021 14:28
Videoyu Aç Başkan Adem, maliyetler altında ezilen çiftçinin sorunlarına dikkat çekti "ÇİFTÇİ NEFES ALAMAZ HALE GELDİ"
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi Niğde İl Başkanı Erhan Adem, Türk Lirasının döviz karşısında yaşadığı değer kaybının zaten yüksek olan girdi maliyetlerini daha da yükselttiğine işaret ederek," Çiftçi nefes alamaz hale geldi" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde İl Başkanı Erhan Adem, en önemli tarım kentlerinden biri olan Niğde'den çiftçinin sorunlarına dikkat çekti.
Tüm dünyada bir yılı aşkın süredir yaşanan pandeminin tarımın önemini ortaya koyduğunu dile getiren Başkan Adem,"Türk Lirası döviz karşısında önemli bir değer kaybı yaşadı. Dövizin artması zaten yüksek olan girdi maliyetlerini daha da yükseltti. Öte yandan döviz fiyatlarındaki artış ithalatı da düşürdü. Yani bugün çiftçimiz baş tacımız olmalı. Ama tohumdan gübreye, mazota girdi maliyetleri çok yüksek. Aldıkları ürün maliyetleri karşılamıyor. Çiftçimizin ayağa kalkması için desteklenmesi gerekiyor. Bu destek sadece çiftçimizi ayağa kaldırmayacak, ekonomimizi de düzlüğe çıkaracak.
Tarım ve gıda krizinin tüm dünyayı giderek daha çok sarstığı, pandeminin sonuçlarının hissedildii,  gıda temininin stratejik bir önem kazandığı süreçte, Türkiye’nin hızla artan nüfusunu doyurabilmesi ve üretim gücünü dış ticaret kazancına dönüştürebilmesi için, tarım potansiyeli harekete geçirmelidir" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat