BAŞKAN DEMİR, MADEN ÇALIŞMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Genel 12 Şubat 2021 14:16
Videoyu Aç BAŞKAN DEMİR, MADEN ÇALIŞMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ
A
a
 Muğla’nın Sandras Dağı’nda izin verilen maden arama çalışmalarına karşı çıkan CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, “Muğla Türkiye turizm sektörünün altın yumurtlayan tavuğu gibidir. Şimdi onun karnını açmaya çalışanlar ne kadar büyük bir hata yaptığını fark ettiğinde iş işten geçmiş olacak” dedi.

SİT Alanı ruhsatlı Sandras Dağı’na maden arama ruhsatı verildi. 33 bin ağacın kesileceği ve 11 ton patlayıcının kullanılacağı belirtilen maden çalışmalarının bölgeye büyük bir zarar vereceği ön görülüyor. Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir yazılı bir açıklama yaparak, Muğla turizminin büyük bir darbe alacağını ifade etti. 

“MUĞLA TURİZMİN ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞUDUR” 

  Turizmin bacasız sanayi olduğunu hatırlatan Başkan Demir, “Turizm için onlarca yıl boyunca okullarda ‘bacasız sanayi’ denildi. Her alanda olduğu gibi bacasız sanayilerimiz de rant uğruna, düşünülmeden, pervasızca gasp ediliyor. Bunu son olarak Kapadokya’da görmüştük. Ne yazık ki Muğla’da hemen dibimizde, her zaman bildiğimiz, insanımızın bir kaçış noktası, bir dinlenme alanı olan Sandras Dağı’nda da aynı durumla karşılaştık. Tatilciler için de uğrak bir nokta olan bu alanda başlayacak çalışmalardan çıkan duman ve kullanılacak zehirli maddeler Muğla turizmine darbe vuracaktır. Kesilecek on binlerce ağaç ve kullanılacak tonlarca patlayıcı Muğla’yı bir dinleme noktası olarak seçenlerin pişman olmasına belki de bir daha gelmemesine neden olacak. Bunu dur demek zorundayız. Unutulmamalı ki turizm her zaman devam ettirilebilen ve koşulları korunduğu taktirde sonu gelmeyecek bir kaynaktır. Ancak madenleriniz elbet bir gün bitecek. Muğla Türkiye turizm sektörünün altın yumurtlayan tavuğu gibidir. Şimdi onun karnını açmaya çalışanlar ne kadar büyük bir hata yaptığını fark ettiğinde iş işten geçmiş olacak” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat