BAŞKAN KARAHAN, "YANGIN, HAVADAN YARIM GÜNDE SÖNDÜRÜLEBİLİRDİ"

Genel 6 Ağustos 2021 22:30
Videoyu Aç BAŞKAN KARAHAN, "YANGIN, HAVADAN YARIM GÜNDE SÖNDÜRÜLEBİLİRDİ"
A
a
CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, "Havadan söndürülecek kadar bir alanda başlayan yangın, doğru bir yöntemle söndürülmediği için 10. 000 futbol sahası büyüklüğündeki bir alan kül oldu. Arazi şartlarından dolayı karadan müdahalenin çok zor olduğu bir bölge burası. Bunun için mutlak suretle hava ve uçak desteği gerekmekteydi. Bunu maalesef tam olarak sağlayamadık. Zaman zaman helikopterler geldi ama uçak zorunluydu. Biz uçağı görmedik. Kiralandığı söylenen üç tane uçağı yangın süresince bodrum görmedi" dedi.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, yangın bölgesinde son durum hakkında detaylı bilgiler verdi. Yangının söndürüldüğünü belirten başkan Karahan, "Geçen hafta cumartesi günü başlayan yangın büyüdü geldi 10. 000 futbol sahasındaki bir alan yandı, kül oldu. Dün itibarı ile Bodrum yarımadası içerisinde yanan bir alan, yanan bir bölge bulunmamaktadır. Şuanda çok yoğun bir şekilde soğutma işlemi devam etmektedir. Tabikide "yangın söndü hadi oturalım" olmaz. Bundan sonrası daha yoğun ve güç bir süreç. Bu süreci yürütüyoruz şuanda" dedi.

KİRALANDIĞI SÖYLENEN ÜÇ TANE UÇAĞI YANGIN SÜRESİNCE BODRUM GÖRMEDİ

Yangının yanlış yöntemler kullanılmasından dolayı büyüdüğünü söyleyen başkan Karahan, "Havadan söndürülecek kadar bir alanda başlayan yangın, doğru bir yöntemle söndürülmediği için on bin futbol sahası büyüklüğündeki bir alan kül oldu. Arazi şartlarından dolayı karadan müdahalenin çok zor olduğu bir bölge burası. Bunun için mutlak suretle hava ve uçak desteği gerekmekteydi. Bunu malesef tam olarak sağlayamadık. Zaman zaman helikopterler geldi ama uçak zorunluydu. Biz uçağı görmedik. Kiralandığı söylenen üç tane uçağı yangın süresince Bodrum görmedi. Bu anlamda karada çalışan, karada hortumu tutan, destek olan orman işçilerimize, büyükşehir çalışanlarımıza, Bodrum çalışanlarımıza, gönüllülere sonsuz teşekkür ediyorum. Hepsine minnettarız. Beton dökmekle sorumlu olan beton mikserleri, her biri birer su deposu oldu. Ulaşılmaz denen uç noktaları su deposu oldu. Jeneratörlerle... Yani havadan iki tane uçağın yarım güde halledebileceği bir yangını biz altı günde zar zor söndürebildik.  Ancak gerçekten de bu topraklar bunu hak etmiyor. Böyle yöntemsizliği, böyle yönetilmeyen bir süreci bu topraklar hak etmedi" şeklinde konuştu.

BELLİ NOKTALARA SU İSTASYONLARI VE JENERATÖRLER KONULACAK

Bodrum halkına da seslenen başkan Karahan, vatandaşlara daha duyarlı olmaları konusunda uyarılarda bulundu. Karahan, "Öncelikle bodrumda yaşayan herkesi bir kez daha duyarlılığa davet etmek istiyorum. Gerçekten de dibinde çok az su kalmış bir pet şişe mercek görevi görüyor. Buda yangına sebep olabiliyor.. Mesela çakmağı vatandaş arabadan atıyor. Bu yangına sebep olabiliyor. Toplumsal duyarlılığı artıracağız. Tedbirlerle ilgili belediye başkanımız ile görüştük. Bir basın açıklaması yapacak. Belli noktalar ulaşımın zorlaştığı arazi koşullarının sarp olduğu yerlerde belli abinler oluşturarak oralarda birer jeneratör su istasyonları olacak. Vatandaş yangını görüyor ama vatandaşın imkanı olmuyor, su tutabilecek durumu yok. Bunun havadan müdahale ile söndürülmesi gerekiyor. Ama bunu yapılacağına dair bir kanatimiz yok. Bu süreci yönetenler sınıfta kalmıştır. Bizimde bırakmak gibi bir durumumuz yok. Bu topraklar bizim. Bu topraklara sahip çıkacağız. Belli noktalarda bu istasyonlar oluşturulacak" ifadelerini kullandı.

YÖRE HALKI MAĞDURİYET YAŞAMAYACAK

Maddi manevi zarar gören yöre halkının yanında olduklarını ve zararlarının karşılanması noktasında çalışacaklarını söyleyen Karahan son olarak şunları söyledi:
"Hasar tespit çalışmaları idari bir konu. Anca yöre halkının içi rahat olsun. CHP kadroları, sivil inisiyatifler bu bölgede mağdur olan, özellikle çok ciddi bir zeytinlik alan yok oldu. Zeytinden geçinen, zeytinyağından, zeytinin yan ürünlerinden geçinenler çok ciddi anlamda mağdur görünüyor. Ancak bu mağduriyette giderilecek. Yerel yönetimimiz destek konusunda çalışıyor. İdari kadrolar çalışıyor. Bu anlamda asla bir mağduriyet yaşanacağını düşünmüyorum. Partimizde bu işi şansa bırakmayacak. Bizlerde üzerimize düşeni yapacağız. Hayvancılıkla uğraşanlara ilk günden itibaren yem desteğimiz, saman desteğimiz devam ediyor. "
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat