Başkan Karış, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı Kutladı

Genel 1 Temmuz 2021 12:12
Videoyu Aç Başkan Karış, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı Kutladı
A
a
Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. 

Başkan Karış mesajında: “Kurtuluş Savaşımızı takiben Büyük Atatürk’ün önderliğinde devletimizin siyasi bağımsızlığının yanında ekonomik bağımsızlığını da sağlamaya yönelik en önemli adımlardan biri olan Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe konularak denizlerimizde yabancı ülkeler tarafından kullanılan imkân ve zenginliklerimizin ülkemiz tarafından kullanılması sağlanmıştır.

     Ekonomik alandaki bağımsızlığımızı sağlamlaştıran Kabotaj Kanunu, ülkemizin çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşması amacıyla başlatılan kalkınma seferberliğine ivme kazandırmış, Türkiye limanlarında her türlü yük ve yolcu taşıma hakkını Türk bayraklı gemilere ve Türk vatandaşlarına tanıyarak, denizlerimizde ticari hâkimiyet kurmamızı sağlamış, ülkemizin gelişme sürecinde önemli bir kazanım olarak tarihe geçmiştir.

     Kabotaj hakkı, ülkemiz denizcilik sektörünün gelişiminde lokomotif görevi üstlenmiş, bu hakkın getirdiği güvenceler sayesinde de sektöre canlılık ve dinamizm gelmiştir.

     Uygarlık tarihi incelendiğinde, suya ve denizlere hâkim olan medeniyetlerin ekonomik yönden çok büyük güç kazandıkları görülmektedir. Dünyamızda bugün, ülke ekonomileri için lokomotif görevi yapan temel sektörlerden olan denizcilik sektörü, sağladığı girdilerin büyüklüğü ve önemi açısından ülkeler için hayati sektörlerden biri haline gelmiştir.

    Bu vesileyle, denizlerdeki gelişimimizin mihenk taşı olan bu müstesna günü bize kazandıran Büyük Lider Atatürk'ü ve ebediyete intikal eden tüm denizcilerimizi saygı ve minnetle anıyor, yolu denizden geçenlerin, deniz dostlarının ve tüm Türkiye'nin, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 95’inci yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat