BAŞKAN KARIŞ’TAN “İŞSİZLİK” YORUMU “ASIL GÜNDEM İŞSİZLİK, FATURALAR, KİRALAR VE ÖDENMEYEN KREDİLERDİR”

Genel 10 Şubat 2021 19:59
Videoyu Aç BAŞKAN KARIŞ’TAN “İŞSİZLİK” YORUMU “ASIL GÜNDEM İŞSİZLİK, FATURALAR, KİRALAR VE ÖDENMEYEN KREDİLERDİR”
A
a
Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerini değerlendirdi. Karış, “İşte asıl gündem bu” dedi.

TÜİK'e göre Türkiye'de işsizlik, Kasım 2020'de 2019'un aynı ayına göre 0,4 puan azalarak yüzde 12,9 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 103 bin kişi azalarak 27 milyon 66 bin kişi oldu.

“BU GİDİŞAT GİDİŞAT DEĞİL”

Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış da açıklanan işsizlik oranları ile ilgili konuştu. Başkan Karış, “İstihdama dahil olmayan kişi sayısı yalnızca 1 yılda 2.6 milyon kişi arttı. TÜİK verilerine güven duyulmuyor artık. Verilere göre 100 kişiden 13’ü resmiyette işsiz. Ancak iktidar yetkilileri şöyle bir sokağa çıksa, gözlem yapsa asıl sayının ne olduğunu gerçekten görecekler. Ancak suni gündemler yaratmaktan gerçeği göremez haldeler. İşsizler platformları açıklamalar yapıyor. 24,2 milyon gençten yüzde 43,8’inin çalıştığı söyleniyor. 2017’den bugüne ekonomideki çalkantılar ve üstüne pandemi de eklenmesiyle 15-34 yaş arası genç istihdamda 1 milyon 155 bin kişilik kayıp yaşanıyor. Tabi resmiyette. Ancak sürekli laf dalaşına girilen ve bizi kıskandıkları söylenen ABD’de işsizlik oranı yüzde 6,7, Almanya’da yüzde 6, Fransa’da ise yüzde 9. Boş lafları, ithamları, sağa sola sataşmayı içeride ve dışarıda bırakmamız lazım. Aksi taktirde bu gidişat gidişat değildir. Çünkü Türkiye’nin gerçek gündemi işsizlik, geçim derdi, faturalar, kiralar ve ödenemeyen kredi borçlarıdır.” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat