Başkan Uyar, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı Kutladı

Genel 1 Temmuz 2021 12:34
Videoyu Aç Başkan Uyar, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı Kutladı
A
a
Türkiye Değişim Partisi Çankırı İl Başkanı Murat Uyar, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. 

Başkan Uyar mesajında: “ 1 Temmuz 1926’da Ulu önderimiz Atatürk’ün direktifleriyle çıkarılan Kabotaj Kanunu, Cumhuriyetin kazanımları ile birlikte denizcilik alanında Türk vatandaşlarına denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi alanlarda bir çok imtiyazlar sağlamakta, siyasi ve ekonomik özgürlükler getirmektedir.  

Kabotaj Kanunu Kurtuluş Savaşının ardından ekonomik bağımsızlığa yönelik atılan en önemli adımlardan birisi olmuştur.  Denizler; ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptir. Denizi ve denizlerini iyi kullanan ülkeler diğerlerine göre daha başarılıdırlar. Hepinizin bildiği gibi ülke olarak Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprüyüz. Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi staratejik öneme sahip denizlerle çevriliyiz. Staratejik konumumuz gereği dünyadaki önemimiz her zaman vardı lakin denizlerimizdeki hâkimiyet bizde değildi. 1 Temmuz 1926 tarihindeki bu kanunla yaklaşık 350 yıldır süren ayrıcalık sona erdi. Büyük Atatürk’ün direktifleriyle denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlendi. Bu kazanımlarla Türkiye, deniz vatanına da kavuştu. Bu sebeple bir kez daha minnet duygularımızla andığımız Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının ruhları şad olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ile anıyor ve 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızı kutluyorum. Denize emek ve gönül veren herkese, şahsım ve ilçe halkım adına teşekkür ediyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat