BAŞKAN YILMAZ: SGK GURBETÇİ EMEKLİLERİN MAAŞLARINI GÖZÜNE KESTİRMİŞ,EMEKLİLER, EMEKLİLİK İÇİN TEKRARDAN DEĞERLENDİRİLECEK !

Genel 21 Nisan 2022 17:08
Videoyu Aç BAŞKAN YILMAZ: SGK GURBETÇİ EMEKLİLERİN MAAŞLARINI GÖZÜNE KESTİRMİŞ,EMEKLİLER, EMEKLİLİK İÇİN TEKRARDAN DEĞERLENDİRİLECEK !
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Ankara Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, SGK’ nın Emniylet Genel Müdürlüğü ile iş birliği yapıp gurbetçi emeklilerin, emeklilik durumlarının tekrar ele alınmasının ardından değerlendirmede bulundu.


‘BUNCA  EMEK, ONCA  İNSAN MAĞDUR EDİLMEMELİ’


Binlerce kişinin SGK’nın teşviği ile yurtdışından emekli olduğunu belirten Başkan Yılmaz; ‘Döviz elde etmek için yurtdışından emekliliği teşvik eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yaptığı yanlış hesabın bedelini ödüyor. Yurtdışından borçlanarak emekli olan 713 bini aşkın kişilerin arasında sahte şirketler aracılığıyla “Türkiye'de çalışıyormuş gibi” gösterilerek ve düşük prim ödeyerek yüksek aylıkla emekli edilenlerin olduğu ifade ediliyor. İddiaya göre bunların her biri emeklilik için yatırdığı parayı ortalama 10 yılda geri aldı ve her geçen yıl SGK'nın zararı artmaya başladı. Çıkan haberlere göre yurt dışından emekli olanlardan kurtulmak için çare arayan SGK’ da Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak çalışma başlatarak gurbetçilerin yurtdışı giriş-çıkış kayıtlarını inceleyip, kişilere tek tek yazı göndermeye başlamış. Kişisel bilgileri koruma yasası kapsamında olan “yurtdışı giriş-çıkış kayıtları” SGK tarafından incelendikten sonra, Türkiye dışında altı aydan fazla kalan emeklilere bir yazı ve yoklama belgesi gönderiyormuş. SGK, bu yazıyla sahte şirketlerle emekli olanları tespit etmeye çalışırken normal prim ödeyenlerin de emeklilik hakkını riske atmış oluyor. SGK, ödemelerini yapmış olan gurbetçi emeklilerin maaşlarına gözünü dikti. Bu insanlar çalışıp didinip, birçoğu da borçlanarak emekli oldu.Günümüz zamanında emekli olmak zaten zorlaşmışken bir de tekrardan işin kurcalanması başladı. Borçlar, hesaplarda çıkan eksikler belli ki halka çullanarak düzeltilmeye çalışıyor. Üzerine çullanıla çullanıla bu halkın beli kambur kaldı. Çok yazık. Bunca insana zulmetmek ne kadar anlamsız özellikle böyle zor bir dönemden geçtiğimiz günlerde. SGK en başında hesapları düzgün yapıp böyle bir karmaşaya yol açmamalıydı, onca insan mağdur edilmemeli.’ şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat