Berge: Tüm Esnafımıza Destek Verilmelidir

Genel 26 Aralık 2020 14:08
Videoyu Aç Berge: Tüm Esnafımıza Destek Verilmelidir
A
a
Van  ESOB Başkanı İsa Berge, başta işyerleri kapananlar olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarlara destek verilmesini istedi.
 
Koronavirüsten en fazla esnaf kesiminin olumsuz etkilendiğini söyleyen Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, tüm esnaf ve sanatkarlara destek verilmesini talep etti. Yaklaşık bir yıldır esnafın büyük zorluklarla mücadele ettiğini belirten Berge, esnafın bu zorlukların üstesinden gelemediğine dikkat çekti. İşte başkan Berge’nin açıklamaları:
 
“Vergiye tabii tüm esnaf ve sanatkarlarımız desteklenmeli”

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın esnafımıza yönelik açıkladığı destekleri önemsiyoruz. Bizleri sevindiren bu destekler, sadece basit usule tabii esnafımıza değil tüm esnaf ve sanatkarımıza sağlanmalıdır.”
 
“Mali destek ve kira desteği devam etmelidir”

“Yaklaşık bir yıldır büyük bir ekonomik zorluk içinde olan esnaf ve sanatkarımız artık ayakta duramayacak hale gelmiştir. Vergi, SGK, BAĞKUR, kira borçlarının yanı sıra personel maaşı ve faturalar da birikmektedir. Hükümetimizden çaresiz kalan esnafımıza destek vermesini istiyoruz. Mali destek ve kira desteği, korona virüsün etkileri sona erene kadar sürmelidir.”
 
“İşyerleri kapalı esnaf göz ardı edilmemelidir”

“Korona virüsün etkisini göstermeye başladığından buyana işyerleri kapalı olan kahve, kıraathane, internet salonları, kantinler ve okul servisçileri gibi esnafımız göz ardı edilmemelidir. Bu gruptaki esnaf ve sanatkarımıza yönelik özel bir destek sağlanması elzemdir. Ailelerini geçindirebilmeleri için verilecek mali destek ve kira desteğinin en az bir yıl sürmesi esnafımızı rahat bir nefes aldıracaktır.”
 
“Esnafımız krediye yönelmek zorunda kaldı’”

“Dünyayı etkisi altına alan korona virüs ülkemizi de olumsuz etkilemiştir, dolayısıyla Van’da da ekonomik daralma kendisini göstermektedir. Bu çerçevede çaresiz kalan esnaf ve sanatkarımız kooperatifler üzeriden krediye yönelmek zorunda kaldı.. Bu da esnafımızı borçlanmaya sürükledi. Dönemleri gelmesine rağmen esnafımız borçlarını ödeyememektedir. Esnafımızı rahatlatacak yeni bir borç düzenlemesi getirilmelidir.”
 
“Vergi affı uygulanmalıdır”

“Korona virüsün etkileri bitene kadar vergi affı uygulanmalıdır. Resmi kurumlar kira almamaya devam etmelidir. Özel mülkiyetli kiralar konusunda da işyeri sahipleri esnafımızı idare etmelidir. İşyeri kirası ile geçinen mülkiyet sahipleri için devlet desteği ön plana çıkmalıdır.”    
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat