Çermi: “Aydınlığa yürürken karanlıktaki engellere takılmıyoruz”

Genel 20 Şubat 2021 16:14
Videoyu Aç Çermi: “Aydınlığa yürürken karanlıktaki engellere takılmıyoruz”
A
a
Muş İl Başkanı Muhammed Gürkan Çermi, Gelecek Partisi ve Ahmet Davutoğlu’nun Doğu iklimine uygun bir siyaset ve tavır içinde olduğunu söyledi.

Başkan Çermi, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Doğu Bölgesi’nde sevilen ve desteklenen bir başkan olmasını Doğu’nun mütevazı ve samimi iklimine uygun bir siyaset ve tavır sergilemesinden kaynaklı olduğunu dile getirdi. 

“MUŞ’UN SİYASET YAPMAYA İHTİYACI VAR”

Siyasi oluşumları ve adımları da anlatan Çermi, şunları paylaştı:
“Muş’ta aslında bizim gerçeğimiz kendi yeri, bir de siyasi partilerin burada mesela büyük şehirlerde olduğu gibi sokaklar da meydanlar da olduğu gibi açıklama yaparsınız. Ciddi manada sol gruplar olur sağ gruplar olur veya diyelim ki üniversitede belli kolektifler olur. Belli kulüpler olur bunlar içerisine girersiniz. Muş’ta bu durum söz konusu olmaması dolayısıyla gençlerimiz kendini çok geliştirebilme veya bunu düşünebilme potansiyeline sahip olamıyorlar. Muş’un dışına çok nadir çıkarlar, burada hep birlikteler… Çıkmaya çalıştıklarında da işsizlikle karşılaşır ve dolayısıyla geri dönerler yani buradaki gibi rahat bir hayat sürdürememekten dolayısıyla siyasi bilinci geliştiremezler. Üniversitenin katkısı bize çok fazla en büyük katkılarından bir tanesi de şu biz Doğu Bölgesi’nde yaşamamız dolayısıyla, hem siyaset arenasında hem de kitap arenasında yani kitap evlerinde istediğiniz kitapları bulamıyorsunuz. İnternetten sipariş edebiliyorsunuz. Muş insanının siyasete ihtiyacı var. Ciddi siyaset yapılan yerlerde ve ciddi siyaset yapılan yerel yönetimlerde, insanların kendilerini geliştirebilecekleri alanları var ve bu alanlar da insanlar ciddi manada bir muhabbet bir sohbet bir tartışma ortamı olmadan anlaşabildiklerini gördüm. O noktada iyi bir siyaset bilincimiz gelişti.” 

“GELECEK PARTİSİ MUŞ’U GELİŞTİRECEK BİR SİYASİ ANLAYIŞA SAHİPTİR”

Hukukçu olarak siyasette özellikle bir partinin içerisinde yer alma hususunda o partinin tüzüğüne ve programına dikkat ettiğini dile getiren Çermi, Gelecek Partisi’nin siyasi arenaya girmesi açısından çok doğru ve uygun bir parti olduğunu anlattı:
 “Siyaset yapacaksanız bunun siyaset amacı edineceksiniz partinin ne yaptığının bir önemi yok önemli olan o partinin programlarıdır. Gelecek Partisi ilk açıklandığı dönemde 153 kurucu kuruluyla yola çıktı. Dördüncü atanan il başkanı benim, ondan sonra hep beraber atandık, tabi Ankara, İstanbul, Konya atandı sonra Muş il başkanlığı atandı. Ben o dönem içerisinde partinin bir tüzüğüyle baktım, kurucu kuruluna baktım, programını okudum. Gelecek Partisi’nin programlarının Muş’u da Türkiye’yi de geliştireceğini gördüm. Ve il başkanlığı için başvuru yaptım, bu programlara bu tüzüğe sahip başka bir parti olsaydı orada yine siyaset yapmayı düşünürdüm ama bu aşamaya geldiğimiz noktaya baktığımızda bunu Gelecek Partisi başarmıştır.” 

“GENEL BAŞKANIMIZ DOĞU’DA ÇOK SEVİLİYOR”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Doğu Bölgesi’nde sevildiğini anlatan Çermi, bu sevginin ve desteğin nedenini şöyle aktardı: 
“Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu burada seviliyor çünkü o da bizim gibi mütevazı bir vatandaş, bu ülkede Başbakanlık yapmış ancak ziyaretlerinde bizim önümüzdeki çayı içip içmediğimize bakan bir genel başkanımız var. Ne yediğin, ne içtiğin onun için önemli tabii bu da doğu insanının kültürüne çok hitap ediyor. Doğu’nun insanında ne olduğunun önemi yoktur, kapısını çalan her insana kapıyı açar yemeğini yedirir, kapıya kadar ağırlar ve gideceği yeri dahi sorar. Gidecek yeri olup olmadığını… Doğu’nun insanı için önemli olan samimiyet, mütevazılıktır. Genel Başkanımız ve Gelecek Partisi’nin Doğu’da sevilmesinin desteklenmesinin sebebi onların değerine uygun bir yapı ve siyasette olduğu içindir. Seçtiğiniz adayın bile önemi vardır burada, kişi siyaseti çok önemlidir. Bu noktada samimiyeti yakaladığı için de burada destekleniyor.”

“ENGELLER BİZİM İÇİN BASKI OLAMAZ”

Gelecek Partisi olarak birçok engelle karşılaştıklarını ancak bu engellerin onları büyüteceğini dile getiren Çermi: “Yeni kurulduğumuz dönemde Muş’ta ilk kongremizi yaparken, kongre için tuttuğumuz yerde, büyük alanda kongre yapmamızı engellemek için o alan engellendi biz de parti binasında yapmaya karar verdik. Daha sonra Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu Muş’a geldi. Konvoylarla karşılamak istersiniz çünkü malum bizim Genel başkanımız diğerlerinden farklı Başbakanlık yapmış bir Genel Başkanımız var. Muş’a da çok siyasiler gelip gitmez ama bir Başbakan’ı ağırlamanın bizim için çok önemli olduğunu bilen vatandaşlarımız yüksek araçlı konvoyla vatandaşlarımızı karşılamaya gittik ve bir baktık ki anonsla şöyle sesler yükseliyor: “konvoya katılmak yasaktır.” Biz kongre yaptık engellendi, Genel başkanımızı karşıladığımız konvoy engellendi. Bunlar bizim için baskı değil biz bunları aşacağız, aşıyoruz. Bizim için bu engellerin hiçbir önemi yok. Genel başkan yardımcımız Sayın Selçuk Özdağ’ın uğramış olduğu saldırı da bile başsavcılar etki altına alınmaya çalışıldı. Sosyal Medyada saldırılara maruz kaldı. Biz karanlık yoldan geçerken aydınlığı görebilmek için belki de böylesi engellere çarpmak gereklidir. Biz maruz kaldığımız engelleri aşacağımızı, sonumuzun aydınlık olacağını görebiliyoruz. Allah inşallah bu ülkede ciddi siyaset yapacak, bu ülkeyi kalkındıracak, doğuyu kalkındıracak, Muş’u kalkındıracak yöneticiler nasip etsin” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat