Çermi: “Turizmden tarıma ve sanayileşmeye kadar Muş geliştirilmelidir”

Genel 6 Mart 2021 12:42
Videoyu Aç Çermi: “Turizmden tarıma ve sanayileşmeye kadar Muş geliştirilmelidir”
A
a
Muş İl Başkanı Muhammed Gürkan Çermi, Muş’taki mahallelerin sorunlarına değinirken turizmden tarıma ve sanayileşmeye kadar Muş’a yatırım yapılması gerektiğini ifade etti.

“KOOPERATİF SİSTEMLERİ KURULABİLİR”

Başkan Çermi, Muş’taki sosyo-ekonomik sorunlar için şunları söyledi:
“Muş’ta atletizmde, kayakta ciddi sporcularımız var. Muş’ta kış turizmin yaygındır. Muş’un hem doğası hem de fiziksel yapısı elverişlidir. Fakat bugün bile Muş’un kayak merkezi kapalıdır. Diğer illerin kayak merkezleri açıkken bizim Muş’ta kayak merkezimiz aktif durumda değildir. Turizmden, tarımdan kazanamazsanız, sanayiden bir geliriniz yoksa vatandaşın da istihdam alanı kalmaz. Ve değerli illerimiz göç vermeye başlar. Bizim Gelecek Partisi olarak çok ciddi çalışmalarımız var. Bu çalışmaları da kamuoyuna duyuracağız. Kooperatif sistemleri kurulabilir, bunun öncülüğünü iktidardaki partinin yapmasına da gerek yok. Bunun için kooperatifi kuran çiftçiler bir fabrika kurabilir. Harcanan rakamlara baktığınızda bir salça fabrikası kurmak çok büyük bir maliyet gerektirmiyor.”

“VATANDAŞ TARLASINI İNŞAAT İÇİN VERİYOR”

Çiftçiliğin öldüğünü ifade eden Çermi, vatandaşın tarlasını inşaata verdiğini çünkü artık üretimden kazanamadığını dile getirdi: “Muş şimdiye kadar hep iktidar partilerinin elinde olan bir il olmasına rağmen Muş’un giriş ve çıkışlarında çok büyük sorun yaşanıyor. Kontrol noktalarında sanki başka bir eyalete giriyormuş gibi bir görüntü var. Bu durumdan bizler çok rahatsız oluyoruz çünkü bir bölgeden başka bir bölgeye geçiyormuş gibi kötü bir izlenim bırakıyoruz. Terör eylemlerinde de en düşük oranın olduğu illerden bir tanesi olmasına rağmen giriş ve çıkışlarda bekleme noktalarında aramalardan geçmeleri çok büyük bir psikolojik rahatsızlık yaratıyor.”

“İLÇE VE MAHALLELERİMİZDE CİDDİ SORUNLAR YAŞANIYOR”

Muş’un ilçe ve mahallelerine de değinen Çermi, şunları anlattı: 
“Korkut ilinde istihdam sorunu hat safhada yaşanıyor. İnsanlar evlerinden uzakta üç, beş ay inşaatlara çalışmaya gidiyor. Bunu iktidar partisinin de yapmasına gerek yok, biz bütün il başkanları toplanıp bir program üzerine çalışabilir ve burada bütün insanlara yardımcı olabilecek bir alan yaratabiliriz. Muş Muratpaşa Mahallesi, iktidara en çok oy veren mahallesidir. Ama o mahallede çocuk oyun parkları yok, asfalt çalışmaları dolayısıyla vatandaş evine rahat gidip gelemiyor. Bir de Muratpaşa Mahallesi’nde bir altyapı sorunu var. Mahalle’de iki tane dere var ve o iki derede ıslahat çalışması yapılırken altyapı boruları kırılmış ve giderler kapanmış. Bu nedenle yazı giderlerden çok kötü kokular geliyor. Özellikle o dere kenarındaki evlerde sıkıntılar olmaya başlanmış.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat