CHP ADIYAMAN İL BAŞKANI BİNZET: “AK PARTİLİ ADIYAMAN BELEDİYESİNDE ÇOK SAYIDA USULSÜZLÜK SAPTADI”

Genel 31 Aralık 2020 12:02
Videoyu Aç CHP ADIYAMAN İL BAŞKANI BİNZET: “AK PARTİLİ ADIYAMAN BELEDİYESİNDE ÇOK SAYIDA USULSÜZLÜK SAPTADI”
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, AK Partili Adıyaman Belediyesinde tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili, “Sayıştay denetçilerinin 2019 raporuna göre AKP’li Adıyaman Belediyesi’nde üst düzeydeki 50 yöneticiye ikramiye ödendi. Sayıştay AK Partili Adıyaman Belediyesi'nde çok sayıda usulsüzlük saptadı” ifadelerini kullandı.

 Sayıştay denetçileri tarafından hazırlanan 2019 yerel yönetimler raporunda, AK Partili Adıyaman Belediyesi’nin usulsüzlüklere karıştığına dair bilgiler yer aldı. Gündemi oldukça meşgul eden konuyla ilgili CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, yazılı bir açıklama konuyu eleştirdi. Binzet’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“50 YÖNETİCİYE İKRAMİYE ÖDENDİ”

“Sayıştay denetçilerinin 2019 raporuna göre AKP’li Adıyaman Belediyesi’nde üst düzeydeki 50 yöneticiye ikramiye ödendi. Memurlar açıkta kaldı. Sayıştay AK Partili Adıyaman Belediyesi'nde çok sayıda usulsüzlük saptadı. 

SAYIŞTAY'IN ADIYAMAN BELEDİYESİ'NİN 2019 YILI RAPORUNDAN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR ŞU ŞEKİLDE:

•    2019 yılı mart ayına kadar belediyede meclis üyesi olan bir kişinin, belediye şirketi üzerinden belediyede işçi olarak çalıştığı, imar komisyonu üyesi olduğu ve yine belediyeden ihale alan bir şirketin de yönetim kurulu başkanı olduğu tespit edildi. 4 koltuklu yönetim kurulu başkanının huzur hakkı aldığı saptandı. Denetçiler, bir kişinin 4 görevde birden bulunmasını ‘mevzuata aykırı' buldu.
•    Memurlara ödenmesi gereken ikramiyelerin hangi kriterlere göre ödendiği anlaşılamadı. Yılda en fazla iki kez ödenebileceği öngörülen ikramiyenin 50 personele verildiği; bu 50 personelin ise müdür ve üstü yöneticiler arasından belirlendiği tespit edildi.

AYNI FİRMAYA 23 İHALE

•    Afişler için limiti aşmamak gerekçesiyle 23 ayrı ihale yapıldı, hepsi aynı firmaya verildi. Toplam maliyeti 779 bin 425 TL oldu.
•    İdarede yapılan incelemeler neticesinde, şubat ve mart aylarında gerçekleştirilen afiş alımlarının, ihale yoluyla temini yerine parasal limitlerin altında kalmak amacıyla kısımlara bölündüğü ve tek bir firmadan doğrudan temin yöntemiyle gerçekleştirildiği görülmüştür.
•    Adıyaman Belediyesi, 2 milyon 655 bin 568 TL'lik görev zararı ödedi. Belediyenin faiz giderleri ise 4 milyon 652 bin TL oldu. Belediye, temsil ve tanıtma gideri olarak da 1 milyon 420 bin TL harcadı.

“ŞEHRÜL-EMİN YAPTIĞI İŞİN HESABINI ÖNCE VİCDANINA, SONRA ALLAH’A SONRA ŞEHRE VE İNSANINA VERİR”

•    Şehrül-Emin şehri ve içinde yaşayanları emanet bilmek, bu emanete ihanet etmemek demektir yerin güvenilen idarecisi olmak, idare ederken Hazreti Ömer gibi adil, Hazreti Ebu Bekir gibi sadık, Hazreti Ali gibi vefalı ve yiğit olmak demektir. Hizmet ederken de halka, hakka hizmet ettiğini bilen olmak demektir. Şehrül-Emin hak pişirmek, hak dağıtmak ve hak gözetmek demektir. Şehrin emin kişi, emin insanı yani bugünkü manası ile seçilmiş belediye başkanıdır. Bu şehrin imarından, turizminden, çöpünden, çevresinden, bünyesinde bulunan şirketlerden ve o yerleşim yerinde yaşayanların refahından v.b şeylerden sorumlu kişidir. Ben bu tarife uygunum diyenler belediye başkanı olur. Yakıştırılan olur. Ya da olmaz. Bunu önce Hak sonra ise halk bilir. Şehrül-Emin yaptığı işin hesabını önce vicdanına, sonra Allah’a sonra şehre ve insanına verir.
•    Başkanı ve çevresindekiler Beytül Mal olarak nitelendirdiğimiz gelirini, taşınır veya taşınmazları ile belediye şirketlerini kendi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda kullanamazlar.

“ADIYAMAN’IN ADINI LEKEYELEN BU DURUMDA SİZİN SAMİMİYETİNİZ SORGU GEREKTİRİR”

Adıyaman Belediye Başkanımızın her seferinde dile getirdiği Beytül Mal konusundaki samimiyeti devlet kurumu olarak etki altında yapılmış olsa bile Sayıştay raporunda sorgulanmaya değer. Beytül mal kavramı özellikle dillerde, her yerde söylemek yerine, kalbinin derinliğinde his edilmesi gereken ve riyaya asla uğramaması gereken bir kavramdır. Öyleyse tüm ulusal medyada Adıyaman’ın adını lekeleyen bu durumda sizin samimiyetinizde sorgu gerektir demek ki. Bakın sevgili başkan:
 Son zamanlarda partinizin ve belediyenizin zan altında bırakıldığı birçok ama gerçekten sıkıntılı uygulamalar var. Eğer bunlar doğru ise ki birçoğu gerek kâğıt üstünde gerek kamuoyu nezdinde ispatlı olan şeyler. Ya bunlara göz yummayacaksınız ya da Beytül Mal kavramını aslına uygun olmayacak şekilde her yerde ifade etmeyeceksiniz.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat