CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, İstiklâl Marşının Kabulü’nün 100’üncü Yılını Kutladı

Genel 11 Mart 2021 17:40
Videoyu Aç CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, İstiklâl Marşının Kabulü’nün 100’üncü Yılını Kutladı
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, İstiklâl Marşının Kabulü’nün 100’üncü yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.   

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek mesajında: “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, İstiklal Marşının milli marş olarak kabul edilmesinin 100. yıldönümünü bugün aynı coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşarken, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif ERSOY’u bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.

İstiklal Marşı; Anadolu’da tüten son ocağın, alınan son nefesin, istiklal elde edilinceye ve hürriyet kazanılıncaya kadar mücadele
azminin bir ifadesi ve Türk Milletinin vatanına ve hürriyetine göz dikenlerle mücadele ve kararlılığının ilanıdır. Türk Milletinin özgürlüğe olan inancını, yokluk içinde dahi yüreğindeki iman gücüyle zafere ulaştırmanın coşkusunu yansıtır.  İstiklal Marşımız; tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan bir tarih belgesidir. Bizi millet kılan vazgeçilmez değerlerimizin en veciz ifadesi olan İstiklal Marşı, ilelebet yurdumuz semalarında yankılanacaktır. Mehmet Akif ERSOY; Kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü yıllarda, faaliyetleri, temasları ve eserleri ile Milli Mücadeleye büyük destek sağlamıştır. Kendisi, bu vatanı da kaybedersek gidecek yerimizin olmadığını, bu savaşın ve bu savaşa katılmanın da hepimiz için zorunlu olduğunu anlatarak, vatanı-milleti ve dini uğruna canla başla çalışmış, insanları yüreklendirmiştir.

     O yıllarda, Kurtuluş Savaşı’nın manasını anlatacak, halka ve askere moral ve heyecan verecek, milli duyguları güçlendirecek bir marş hazırlanması düşüncesi üzerine, Mehmet Akif ihtiyacı olmasına rağmen para ödülünü kabul etmeyerek, yazdığı 41 dizeden oluşan İstiklal Marşını Türk Milletine armağan etmiştir. Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un, “Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın” temennisini yineleyerek, bu anlamlı gün vesilesiyle, İstiklal Marşı’mızın TBMM’de kabulünün 100. Yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u ve bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat