CHP BAĞLAR İLÇE BAŞKANI RECEP YAVUZ, DİYARBAKIR’IN COVİD İLE EKONOMİK MÜCADELESİNİ ANLATTI

Genel 8 Nisan 2021 11:54
Videoyu Aç CHP BAĞLAR İLÇE BAŞKANI RECEP YAVUZ, DİYARBAKIR’IN COVİD İLE EKONOMİK MÜCADELESİNİ ANLATTI
A
a
Katıldığı canlı yayında Diyarbakır’da salgın döneminde yaşanan ekonomik sorunlara değinen CHP Bağlar İlçe Başkanı Recep Yavuz, “Esnafa verilen krediler, şu an herkes kredilerini ödeyemez durumda, ticari hayatları bitmiş durumda. En son gerçekleşen intihar olayında, iflas eden bir ailemiz var” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bağlar İlçe Başkanı Recep Yavuz, sosyal medya üzerinden canlı yayın yapan bir programda Diyarbakır’da yaşananları anlattı. Vatandaşın sorunlarına değinen Yavuz, pandemi sürecinin ekonomik etkilerinin, şehirdeki intihar vakalarını arttırdığını ifade etti.

“SEMBOLİK OLARAK AÇILDIK”

Esnafın AKP kongreleri sonrası sembolik olarak açıldığını belirten İlçe Başkanı Yavuz, “Esnaf olarak zaten zor günler geçiriyorduk. Ama şu an bölgemizde bulunan kafeler, kahvehaneler, kıraathaneler sembolik olarak açılmış durumdalar ve sadece sabah 7, akşam 7 olmak kaydıyla; okey, taş oyunları, satranç gibi her şey yasak. Bizi sembolik açtılar. Sadece, ‘Aman bakın üzerimize düşen vazifeyi yaptık, siz bizim kongrelerimizi eleştirdiniz, aman halk tepkide bulunmasın, bakın sizlerin de iş yerlerini açtık. Hayırlı uğurlu olsun’ diye. Esnafların zaten büyük bir çoğunluğu hizmet sektöründe bulunduğu için müşterimiz yok. Son yapılan açıklamalarda da bize söylenen, müşteri kapasitemizin yüzde 50’sini ön görerek alacağız. Zaten müşterimiz yok ki. Bütün kararlar sembolik ve biz de bunlara inanmak zorunda kalıyoruz. Esnafa verilen krediler, şu an herkes kredilerini ödeyemez durumda, ticari hayatları bitmiş durumda. Devlet bunun 1,42 faiz oranıyla 3 ay sonraya erteleyelim dedi. Yani kimse hayrına da esnafa kucak açmadı” dedi.

“DİYARBAKIR, İNTİHAR OLAYLARI ARASINDA 13.SIRADA. GÜNCELLENMESİ LAZIM”

Şehirde yaşanan intihar olaylarına da dikkat çeken Başkan Yavuz, “İl bazında son Silvan İlçe’mizde bulunan intiharlar kapsamında bir gündem oluştu. Genel Başkanımız, Genel Başkan Yardımcılarımızı bölgeye yönlendirdi. Yapılan intiharların sebeplerini araştırmak için. Bu intihar eden vatandaşlarımız, genelde okumuş, işsiz veyahut eşinden dolayı problem yaşayan genç kızlarımız. Genel Başkanımıza genel raporu, burada İl Başkanı’mızın nezaretinde bir rapor hazırlayıp genel merkezimize gönderdik. Mesela Cumhuriyet Halk Partisi’nin ‘Türkiye’de Dert Haritası’ denen bir bilgilendirme kitapçığımız var. Bunun içinde de Diyarbakır, intihar olayları arasında 13.sırada. Bunun güncellenmesi lazım.
Emin olun biz son intiharlara göre hesap edersek, 8., 9. sıraları almış durumdayız” ifadelerini kullandı.

“YILMAYACAĞIZ, KORKMAYACAĞIZ, SUSMAYACAĞIZ”

CHP Diyarbakır İl Örgütü olarak intiharlara karşı çalışmaya devam edeceklerini belirten Yavuz, “En son gerçekleşen intihar olayında, iflas eden bir ailemiz var. Evini temizliyor, çoluk çocuğuna yemeğini yediriyor, dışarıya çıkartıyor ve kendisi maalesef intihar ediyor. Bu da üzücü bir durumdur. İnsan ömrünün bu kadar ucuz, bu kadar basit olmadığını biz insanlarımıza, hükümetimize bir türlü anlatamadık. Ama yılmayacağız, korkmayacağız, susmayacağız ve de Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Örgütü olarak anlatmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat