CHP’DEN KIRIKKALE’YE ÇIKARMA CHP’Lİ ZEYBEK: ESNAFA KREDİ DEĞİL, KARŞILIKSIZ HİBE VERİLMELİ

Genel 31 Ocak 2021 00:39
Videoyu Aç CHP’DEN KIRIKKALE’YE ÇIKARMA CHP’Lİ ZEYBEK: ESNAFA KREDİ DEĞİL, KARŞILIKSIZ HİBE VERİLMELİ
A
a
CHP’nin Genel Başkan Yardımcıları, Milletvekilleri ve Parti Meclisi üyeleri bulunan CHP Ekonomi Masası heyeti, Kırıkkale'ye çıkarma yaparak bölgedeki iş dünyası temsilcileri ve esnafla bir araya geldi.

CHP Ekonomi Masası, 11 kişilik milletvekili heyeti ile Kırıkkale’de ekonomik olarak zor bir dönemden geçen esnaf, küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Heyet, Kırıkkale’de ve Türkiye’de yaşanan ekonomik krizi masaya yatırdı.

“DEVLETİN AÇIKLADIĞI ENFLASYON ÇARŞIYA UYMUYOR”

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Kırıkkale ziyaretinde tespit ve gözlemlerini, esnafın, küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının yaşadığı problemlere parmak bastı. CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, esnafın, iktidarın kira desteğinden yararlanamadıklarını ve hafta sonu kısıtlamalarının esnafı derinden sarstığın, esnafın kendilerine, işlerinin yüzde 80 oranında azaldığını söylediğini aktardı ve Devletin açıkladığı yüzde 10’luk enflasyonun çarşıda, sanayide görülmediğini söyledi.

“HER SANAYİ SİTESİNİN İÇİNE BİR MESLEK LİSESİ”

CHP iktidarında sanayi sitelerinin daha etkin bir yapıda olacağını vurgulayan CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, “CHP’nin yeni çalışma planı içerisinde, bütün sanayi sitelerinin içine kesin olarak meslek liselerinin açılması var. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında her sanayi sitesinin içerisinde mutlaka bir meslek lisesi olacak. Böylece meslek liselerindeki öğrenciler bir nevi eğitim hayatları içinde sanayinin havasını soluyacak. Sanayi siteleri lokomotif olacak ve cazibe merkezleri haline gelecek” dedi.

“ÇÖZÜM KREDİ DEĞİL, KARŞILIKSIZ HİBE”

Kırıkkale’de sanayide görülen manzaranın Türkiye genelinden çok farklı olmadığının altını çizen CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, “hammadde ve girdi fiyatlarındaki fahiş artış, dövizin yükselişi, akaryakıt fiyatlarındaki artış sanayiciyi doğrudan etkiliyor. Özellikle pandemi döneminde sahip çıkılması gereken esnafa, sanayiciye kredi verilmesi yetmez. Verilen kredilerin faizli olduğunu da göz önüne aldığımızda bu onlar için yükten başka bir şey getirmez. İşini kaybeden esnafa kredi vermek çözüm değil. Çözüm karşılıksız hibe vererek, devletin desteğini onlara hissettirmek. İktidar diyor ki sana bankadan kredi vereyim kredi kullan. Güzel, ancak biz de diyoruz ki iş yapamayan insana kredi vermek sorunları çözmez. Kesinlikle karşılıksız hibe verilerek esnafın, küçük ve orta ölçekli sanayicinin nefes alması sağlanabilir.” ifadelerini kullandı.

“ERTELENEN KREDİ 6 AY SONRA DA ÖDENEMEYECEK”

İktidarın kriz yönetiminde başarılı olmadığını vurgulayan ve dışarıya yapılan yardımlara değinen CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, “Bugün Türkiye kendi halkı hariç herkese göstermelik yardımlar yapıyor. Sen esnafın burada perişanken, asgari ücret açlık ve yoksulluk sınırının altındayken, bugün emeklin ek iş yapmadan geçinemezken, memur ve sanayici güç bela ayakta kalmaya çalışırken onlara vereceğin paraları Nijer, Kongo, Nijerya ve Tunus’a veriyorsan orada itirazımız başlar. Esnafına faizli geri ödemeli kredi verirken, yurt dışına para savurmak bu ülke insanına ihanetten başka bir şey değildir. Şimdi esnafa kredi verip bir de lütufmuş gibi müjdeymiş gibi o kredi borcunu 6 ay erteliyorsun. Ancak iktidar da biliyor ki o krediyi esnaf, 6 ay sonra da ödeyemeyecek.” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat