CHP HEYETİ, ŞAHİNTEPE’DE HAL İNŞAATINI İNCELEDİ

Genel 2 Şubat 2021 13:16
Videoyu Aç CHP HEYETİ, ŞAHİNTEPE’DE HAL İNŞAATINI İNCELEDİ
A
a
Şahintepe Hal’inde yürütülen inşaat sırasında yaşanan zemin kaymalarını inceleyen CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, “zemin kaymasını engelleyebilecek çalışmaların yapılmadığı ya da yetersiz yapılması nedeni ile öngörülmesi muhtemel doğabilecek zararların önüne geçilememiştir” dedi.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başakşehir İlçe Örgütü, Şahintepe mahallesinde, Başakşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Şahintepe Hal inşaatında yaşanan zemin kaymaları nedeniyle evlerinden olan vatandaşlarla bir araya gelerek, alanda inceleme yaptı. İlçe Başkanı Denir Bakır’in da katıldığı incelemelerde, yürütülen inşaat sırasında yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle zeminde kaymalar yaşandığı ve sorun yaşayan vatandaşlara yönelik bir çözüm üretilmediği ifade edildi. Çalışmayla ilgili detaylı bilgiyi CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır verdi.

“ZEMİN KAYMASINI ENGELLEYECEK ÇALIŞMALAR YAPILMAMIŞ”

Hal projesi kapsamında başlanan inşaatta zemin kaymasını engelleyecek çalışmaların yapılmadığına değinen Başkan Bakır, “Şahintepe mahallemizde yapımı devam eden hal çalışmalarından olumsuz yönde etkilenen, evlerindeki hasar nedeni ile yaşadıkları yeri terk etmeye zorlanan, olumsuz mevsim ve fiziki koşullar altında 35 yıldır yaşadıkları yuvalarından koparılmaya çalışılan komşularımız ile bir araya geldik. Şahintepe Ali Ekber Camii lokalinde cemaatimiz ile sorunları yerinde inceleyerek değerlendirmelerde bulunduk. Yapılan incelemelerde, zemin kaymasını engelleyebilecek çalışmaların yapılmadığı ya da yetersiz yapılması nedeni ile öngörülmesi muhtemel doğabilecek zararların önüne geçilememiştir. Buna bağlı olarak binalarda derin çatlaklar oluşmasına neden olunmuştur” dedi. 

“VATANDAŞA İTİRAZ HAKKI TANINMAMIŞ”

Olumsuz etkilenen vatandaşların sorunlarının çözümü noktasında bir girişim olmadığına değinen Bakır, “Mağduriyetlerin giderilmesi yönünde önlem alınması yerine, taşeron müteahhit, devletin yerine geçerek tahliye ihtarlarını bölgede yaşayan yurttaşlara dağıtmıştır.
Başakşehir belediyesince yapılan mühürleme işlemlerine ilişkin yurttaşlara itiraz hakkı tanınmamış. ‘Kamu gücü keyfiyete dayalı olarak kullanılmış ve vatandaşın hak aramaması için yılgınlık yaratacak tutum ve tavırlardan kaçınılmamış.’ Mühürlenen binalara ilişkin tanzim edilen tutanaklar vatandaştan gizlenmiştir. Yurttaşlarımızı 35 yıldır yaşadığı kendi topraklardan atmak için her türlü yıldırma, sindirme ve korkutma politikası uygulamaktan çekinmeyen, hal yaparken vatandaşın ahvalini düşünmeyen siyasetçilere, kişilere ve kurumlara karşın; komşularımızın sürdüreceği hukuk mücadelelerinde yanlarında olup, süreci birlikte takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat