CHP İl Başkanı Akıllı'dan tam kapanma uyarısı! SÜREÇ ESNAFIMIZ İÇİN, AÇILMAMAK ÜZERE KAPANMA OLABİLİR!

Türkiye 27 Nisan 2021 16:36
Videoyu Aç CHP İl Başkanı Akıllı'dan tam kapanma uyarısı!  SÜREÇ ESNAFIMIZ İÇİN, AÇILMAMAK ÜZERE KAPANMA OLABİLİR!
A
a
CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, 17 günlük tam kapanmada dükkanını açamayacak esnafın bir daha açılmamak üzere kapanmaması için acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, salgınla mücadele kapsamında 29 Nisan Perşembe gününden 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edecek tam kapanmada yaşanabilecek sorunlara dikkat çekti.
Bu sürecin tek başına tam kapanma ile atlatılamayacağını ifade eden Başkan Akıllı, şunları söyledi: "Lebaleb kongreler halkın sağlığını bozduktan sonra fatura vatandaşa kesilemez. Tam kapanma kararı alırken, vatandaşın kirasını, faturasını, vergisini nasıl ödeyeceğini kimse düşünmemiş. İnsanlarımız sonucu belirsiz olan bir ‘’gemisini kurtaran kaptan’ pozisyonuna itilmiştir. Devlet vatandaşın gemisinin batmasını engellemekle yükümlüdür, devlet böylesi günler için vardır. Ben yaptım oldu anlayışı ile bu süreç yönetilemez."

BORÇLAR ERTELENSİN

Yaklaşık bir yılı aşkın süredir yaşanan pandemide alınan tedbirlerin en çok esnafı etkilediğine işaret eden Başkan Akıllı, Cumhuriyet Halk Partisi'nin hazırladığı çözüm önerilerini anımsatarak, şöyle sıraladı: 
"Esnafa hacizler durdurulmalıdır, stopaj pandemi bitene kadar kaldırılmalıdır. Esnafın birikmiş vergi borçları ve SGK borçları faizsiz dondurulmalı ve bir yıl ertelenmelidir. Esnafa sadece yüzde 50 ve fazlası ciro kaybına yüzde 3 destekleme değil, kademeli gelir kaybına göre destek verilmelidir.
BAĞ-KUR borcu olan esnafların borçları faizsiz en az 1 yıl dondurularak sağlıktan yararlanmaları sağlanmalıdır. Esnafın kamu bankalarına olan borçları faizsiz olarak ertelenmelidir.
Esnafın özel bankalara borçları da yapılandırma kapsamına alınmalı ve esnafa sicil affı çıkarılmalıdır. 
Esnafın dükkânında kullandığı doğalgaz, elektrik ve su bedellerinde indirim yapılmalıdır. Pandemi sürecince esnafın kendine ya da işyeri üzerine kayıtlı araçlarının akaryakıt bedelleri üzerinden ÖTV alınmamalıdır.
Gerekli önlemler alınmayıp herhangi bir plan olmadan gerçekleştirilen ve hiçbir ekonomik desteği içermeyen bu süreç esnafımız büyük bölümü için bir daha açılmamak üzere tam kapanma olabilir. Buna engel olunmalıdır.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat