CHP İL KADIN KOLLARI GÜMÜŞHANE’DE KADIN VE ÇOCUK HAKLARINI DİLE GETİRDİ

Genel 31 Aralık 2020 12:47
Videoyu Aç CHP İL KADIN KOLLARI GÜMÜŞHANE’DE KADIN VE ÇOCUK HAKLARINI DİLE GETİRDİ
A
a
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gümüşhane İl Kadın Kolları, “Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yönelik Şiddet Konusunda 2020 Yılında Neler Oldu” konulu basın açıklaması gerçekleştirdiler. 

Türkiye’de her gün yeni bir kadın cinayeti, istismarı yaşanıyor. Son olarak aynı gün içerisinde meydana gelen 3 olayda Aylin Sözer, eski sevgilisi Kemal Delbe isimli erkek tarafından evinde vahşice yakılarak, Selda Taş evli olduğu Mehmet Taş tarafından başından vurularak, Vesile Sönmez ise şizofreni hastası oğlu Uğur Dönmez tarafından vurularak öldürüldü. Konuyla ilgili CHP Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanlığı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

HER AY TEK TEK ANLATILDI

 İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Çakır tarafından okunan açıklamada 12 ay boyunca Türkiye’de meydana gelen kadın cinayetleri ve sayıları tek tek aktarıldı. Her ay yaşanan olaylara dikkat çekilen açıklamada ocak ayında Ebubekir Sifil tarafından kullanılan erkeğin birden fazla eşinin olabileceğine dair ifadelerden, kasım ayındaki, Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir deprem bölgesinde yaptığı 3 çocuk açıklamasına kadar birçok gelişmeye detaylı şekilde yer verildi. 

“2020’DE 297 KADIN KATLEDİLDİ, 161 KADIN ŞÜPHELİ ŞEKİLDE ÖLDÜ”

2020 yılındaki cinayetlerinin toplam sayılarının verildiği açıklama şu ifadelerle son buldu:
 “Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti. Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var! Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var! Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamdan yana...Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; Türkiye’nin her bir köşesinde örgütleniyoruz. Hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara Yaşam Hak destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara “Yalnız değilsin biz varız” diyoruz. Kadın dernekleriyle kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz. 2021 yılında, dipten gelen bir dalgayla kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyor, hepinizi en içten dileklerimizle selamlıyoruz.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat