CHP KADIN KOLLARI’NDAN 8 MART AÇIKLAMASI BAŞKAN ÇAKI: “8 MART, HAK MÜCADELESİ VEREN TÜM KADINLARA SAYGI DURUŞUDUR”

Genel 8 Mart 2021 15:00
Videoyu Aç CHP KADIN KOLLARI’NDAN 8 MART AÇIKLAMASI BAŞKAN ÇAKI: “8 MART, HAK MÜCADELESİ VEREN TÜM KADINLARA SAYGI DURUŞUDUR”
A
a
CHP Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle açıklama yaptı. CHP’li Çakı, “Bugün bizler, yerkürenin bütün kadınları, dayanışma içinde haklarımızı haykıracağız. Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur.” dedi.

CHP Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili açıklama yaptı. Açıklama öncesinde hazır hazırlan dövizler parti binası önünde ellerde yükseldi. CHP İl Başkanı Bedri Ağaç da hazırlanan etkinlikte yer alarak kadınlara destek verdi. İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakı daha sonra yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“YAŞAMLARIYLA BEDEL ÖDEYENLERİN HAK MÜCADELESİ HİÇ UNUTULMADI”

“Kadınlar tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldı. Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır. Bundan 164 yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın, kendilerine dayatılan ayrımcılığı reddetti. Binlerce işçi kadın, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşit işe eşit ücret talebi ile grev yaptı. Fabrika kapıları üzerlerine kilitlendi. O sırada çıkan yangında, kapı önüne yığılan barikatları aşamayan kadınlardan 129’u yanarak hayatını kaybetti. Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların öfkesini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı. Yıllar sonra; 27 Ağustos 1910 tarihinde, Kopenhag’da 2. Enternasyonel’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’ndaki toplantıda, Clara
Zetkin dokuma fabrikasında hayatını kaybeden kadınlar için 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. O gün bugündür kadınlar, mücadelenin ve dayanışmanın örgütlü gücünü kutluyor. Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıkıyor.”
Kadınların baharının, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başladığını ifade eden CHP Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakı sözlerine, “Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz?” diye sorarak devam etti:

“CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNDE 153 ÜLKE ARASINDA 130’UNCU SIRADAYIZ!”

“Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı.” 

“ŞİDDET KADER DEĞİL, KEDERDİR!”

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakı, “İktidar temsilcileri “lebalep” kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, “Cumhurbaşkanına hakaret” noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir!” şeklinde konuştu.

“HER KADIN EMEKÇİDİR”

"İstihdamda tutunabilen kadınların çoğunun, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalıştığını vurgulayan Başkan Çakı, “Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir. Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız. Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız. Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun.” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat