CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, “KADIN SİYASETÇİLERİMİZİN SAYISINI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Genel 3 Haziran 2021 14:33
Videoyu Aç CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, “KADIN SİYASETÇİLERİMİZİN SAYISINI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
A
a
CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, “Bizim topraklarımızda kadın olmak zor. Dünyada kadın olmak zor. Eğer kadınsanız emin olun bir erkekten daha fazla çalışmak zorundasınız. Kendinizi çok ispat etmek zorundasınız. Daha çok emek vermeniz gerekiyor. Onlar için zaten ataerkil bir toplumda onlar bir adım önde hayata başlıyorlar. Bizler bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, kadın olmanın toplum içerisinde zor olduğunu ancak bundan güç alarak daha fazla çalıştıklarını söyledi. 

KADIN SİYASETÇİ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTACAK

Kadın siyasetçi olmanın hem artıları hem eksilerinin olduğunu anlatan başkan Özer, “Bizim topraklarda zordur, aslında dünya da da kadın olmak zordur. Ama Türklerin yapısına baktığınız zaman biz zaten geçmiş dönem kendi ırkımızda anaerkil bir toplumuz. Biraz onun özlemi var bizde. Ama artıları da çok fazla kadın siyasetçi olmanın. Cumhuriyet Halk Partisi’nde genel başkanımızın yüzde 33 bir cinsiyet kotası var. Bu Türk siyasetinde özellikle de CHP kadınlarımızın önünü gerçekten açıyor. Bizim hedefimiz elbetteki bunun yüzde 50 ‘lere çıkması. Ama benim farklı bir hayalim var. Bu yüzde 33 cinsiyet kotasını bizim toplumumuz kadın kotası olarak algılar. Ama ben gün gelecek diyorum bu kotayı erkeklere uygulayacağız. Onlar bunu yaşasınlar istiyoruz. Ama şunu da belirtmek istiyorum. Özellikle sadece kadın olduğunuz için değil hak ettiğiniz için olmanız gerekiyor. Emek vermeniz gerekiyor. Bunu aslında bir  cinsiyete bağlamak doğru değil” dedi.
 
“KADINSANIZ DAHA FAZLA ÇALIŞMAK ZORUNDA BIRAKILIYORSUNUZ”

“Kadınsanız daha fazla çalışıp, kendisni daha fazla ispat etmek zorundasınız”diyen başkan Özer şöyle konuştu:
“Eğer kadınsanız emin olun bir erkekten daha fazla çalışmak zorundasınız. Kendinizi çok ispat etmek zorundasınız. Daha çok emek vermeniz gerekiyor. Onlar için zaten ataerkil bir toplumda onlar bir adım önde hayata başlıyorlar. Bizler bunun mücadelesini veriyoruz. Onun için diyoruz biz cumhuriyet kadınlarıyız. Atamızın kadınlarıyız. Bu mücadele bizi daha güçlendiriyor. Cinsiyet ayrımcılığı toplumumuzda çok fazla var. Kayseri’ye gelecek olursak, cinsiyet ayrımcılığında eşitlikte Türkiye genelinde 68. sırada. Toplumun yapısı bu aslında. Ama bu bizleri aslında yıldırmıyor. Daha da güçlendiriyor. Daha kararlı ve azimli oluyoruz. Daha inançlı çalışıyoruz.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat