CHP’Lİ AKILLI: “MAMAK DEVLET HASTANESİ’NDE GİZEMLİ İŞLER OLUYOR!”

Genel 15 Kasım 2021 12:31
Videoyu Aç CHP’Lİ AKILLI: “MAMAK DEVLET HASTANESİ’NDE GİZEMLİ İŞLER OLUYOR!”
A
a
CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, yüzde 30’u tamamının iki katına ihale edilen Mamak Devlet Hastanesi ile ilgili konuştu.

Uzun süredir Ankara’nın Mamak ilçesinde seçim vaadi olarak kullanılan ancak henüz inşaatı sonra eren Mamak Devlet Hastanesi’nin maliyetinin 3 katına para ödendiği ortaya çıktı. 2019 yılında hastane inşaatı yüzde 70'e ulaştı. Ancak iddiaya göre TOKİ'nin şirketlere ödeme yapmaması nedeniyle inşaat durdu. Gerekçe olarak da tasarruf tedbirleri gösterildi. Resmî açıklama ise yapılmadı. Yıllar sonra inşaata yeniden başlandı ve geçtiğimiz temmuz ayında Mamak Devlet Hastanesi tamamlanarak hasta kabulüne başladı. 
İddiaya göre tamamı 58 milyon liraya ihale edilen hastanenin kalan yüzde 30’u için kapalı kapılar ardında yapılan tamamlama ihalesi 99 milyon liraya özel olarak davet edilen müteahhide verildi. Yani Türkiye’nin ilk akıllı hastanesi olarak tanıtımı yapılan 200 yataklı Mamak Devlet Hastanesi’nin inşaatına planlananın 3 katı para ödendi.

“NE AÇIKLAMA VAR NE DE BAŞKA BİR ŞEY”

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı da yaşanan bu durumu gündeme getirerek Mamak Devlet Hastanesinin ihalesinde neler olup bittiğini sordu. Başkan Akıllı, “Halkın vergileriyle bir hastane yapacaksınız ve bu hastane kamu hizmeti verecek. İnsanların iyiliği ve iyileşmesi için. Başı belli sonu belli bir hastanenin inşası ancak bu kadar kördüğüm haline getirilebilir. Ancak bu kadar alengirli işlerle bitirilebilir. 2014’te açık usulle yapılan ihalenin ardından ihale sözleşmesi 65 milyon 800 bin TL’ye imzalanıyor. Daha sonra ne hikmetse bir sözleşme daha yapılıyor ve ortada ne bir açıklama ne başka bir şey var. İhale bu kez 58 milyon 960 bin TL teklifle tamamlanıyor.” dedi. 

“YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ İHALE”

Başkan Akıllı sözlerinin devamında ise, “Kayıtlarda da durum karışık. İhale tarihi 25 Şubat olarak görünüyor ancak sözleşme tarihi 11 Ocak olarak kaydediliyor. Son olarak 2019’da hastane inşaatının yüzde 70’i tamamlanıyor fakat TOKİ’nin şirketlere ödeme yapmaması nedeniyle inşaat duruyor. Buna da tasarruf tedbirleri deniyor. Fragman sonrası asıl film bundan sonra başlıyor. Kimsenin ruhu duymadan, yangından mal kaçırır gibi 10 Kasım’da bir ihale yapıldığı açığa çıkıyor ve bu ihaleyle hastanenin kalan yüzde 30’luk kısmı hastanenin toplam inşaatı için planlanın 3 katı fazlasına tamamlanıyor. Böyle bir şey nasıl olabilir? Bununla ilgili nasıl hiçbir kurumdan açıklama gelmez? Halkın vergileriyle yapılan, kamu hizmeti sunulan bir yerde böyle bir usulsüzlüğün anlamı nedir? Yetkililerin bir an önce buna bir açıklık getirmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat