CHP'li Akıllı, Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi kararını eleştirdi DANIŞTAY'IN KARARI TESADÜF DEĞİLDİR!

Genel 30 Haziran 2021 12:23
Videoyu Aç CHP'li Akıllı, Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi kararını eleştirdi  DANIŞTAY'IN KARARI TESADÜF DEĞİLDİR!
A
a
CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin talepleri reddetmesinin çekilme kararının yürürlüğe gireceği 1 Temmuz tarihinden 2 gün önce açıklanmasının tesadüf olmadığına işaret ederek, " Kadınlar ve çocuklar ülkemizde ne yazık ki güvende değil" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetmesine tepki gösterdi.
Kadınların hemen her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğradığı Türkiye'de şiddetin önlemek için mücadele etmesi gereken kurumların aldığı aksi tutumların kabul edilemeyeceğine işaret eden Başkan Akıllı, "Antalya’nın Finike ilçesinde, kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.'nin (10), cinsel istismara uğramasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A., yargılandıkları Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edildi. Sosyal medyada çığ gibi büyüyen tepkiler gösterdi ki bu karar vicdanları bir kez daha yaraladı.
Kadınlar ve çocuklar ülkemizde ne yazık ki güvende değil. Ev içi şiddetin ve kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin standartlar öngören ve Avrupa ülkelerini hukuki olarak bağlayan ilk ve en önemli belge olan İstanbul Sözleşmesi'nden Türkiye tek taraflı çekildiğini açıkladı.
Çekilme kararının yürürlüğe gireceği 1 Temmuz tarihinden 2 gün önce Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin talepleri reddetmesi tesadüf değildir. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet, istismarla mücadelemiz kararlılıkla sürecektir" ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat