CHP’Lİ AKILLI’DAN 6’LI MASA AÇIKLAMASI: “ASGARİ MÜŞTEREKLERDER BİR ARAYA GELİYORUZ”

Genel 23 Mart 2022 22:03
Videoyu Aç CHP’Lİ AKILLI’DAN 6’LI MASA AÇIKLAMASI: “ASGARİ MÜŞTEREKLERDER BİR ARAYA GELİYORUZ”
A
a
CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, 6 muhalefet partisinin liderlerinin üçüncü kez bir araya gelmesine ilişkin konuştu.
CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Fatih Beyazıt, Demokrat Parti Ankara İl Başkanı Erkin Delikanlı, DEVA Partisi Ankara İl Başkanı Ali Güven ve Gelecek Partisi Ankara İl Başkanı Gülnur Hayran 27 Mart Pazar günü üçüncü kez bir araya gelecek. CHP’li Akıllı da liderlerin bir araya gelmesine ilişkin sürece değinerek şunları söyledi:
“BİRALİKTELİK BAZI KONULARDA BİRAZ DA TAVİZ VERMEYİ GEREKTİRİYOR”
“Bu işin mimarı, temelini atan Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve bugüne kadar sürdürülmesini sağlayan en önemli güç de genel başkan. Elbette diğer siyasi partilerin de emeği var. Herkes burada kendi tabanını biraz ikna etmek durumunda kaldı. Çünkü biz geçmişte Milli Selamet Partisi ile bir koalisyon dönemi yaşadık. Onlarla biraz birbirimizi biliyoruz ama sonuçta birbirinden çok farklı sosyolojik ve politik kesimleri temsil eden bu partilerin bir araya gelişi kolay bir iş değildi. Çünkü birliktelik bazı konularda biraz da taviz vermeyi gerektiriyor. Buradaki kırmızı nokta budur. Bir de elbet asgari müştereklerde bir araya geliyorsunuz. Bu asgari müşterek bugün Türkiye’de laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olarak tanımlayabileceğimiz demokrasinin inşası. Parlamenter demokrasiye geçildiğinde herkes kendi yolunda yürümeye devam edecektir.”
“UZLAŞIYI TABANA YAYMAMIZ LAZIM”
“Genel başkanlar, partilerin genel merkezleri düzeyinde bir uzlaşı yapılıyor, bir ortak yol çiziliyor. Bu yolun, 6 partinin örgütleri ve üyeleri tarafından benimsenmesi ve takip edilmesi gerekir. Biz bunu giderek aşağıya yayacağız. İlçe örgütlerinde ilçe başkanlarımız da bizden sonra bir araya geldi. Zaman zaman belki onlar da bir araya gelecekler. Bizim oradaki fonksiyonumuz yukarıdaki uzlaşıyı, bu 6 partinin yaptığı uzlaşıyı tabana yaymak, benimsetmek ve onların orada çizdiği doğruyu harekete geçirebilmek.”
“TÜRKİYE, CUMHURİYETİNİ KAYBETME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”
“Politikada küçük ayrımları artık göz önünde tutup ona göre hareket edebileceğimiz bir dönemde değiliz. Deriz ya ‘mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır’ diye. Türkiye, cumhuriyetini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu ulusun on binlerce yıldır yaptığı yolculuğu tersine çevirmeye çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız.  Çünkü her zaman batıya doğru dönüğüz. Osmanlı zamanında da böyleydi. Türkiye’nin yüzü hep batıya dönük olmuştur. Bu yürüyüşü tersine çevirmek isteyen, bizi yeniden totaliter rejimlerin içine götürmek isteyen bir anlayış var. Ona karşı mücadele ediyoruz. Herkes bunun bilincinde. Bu görmek çok sevindiriciydi her farklılığa rağmen. Çıkış noktamız demokrasi.”
“MASAYA BİR PARTİNİN KİMLİĞİ DAMGA VURULURSA BİRLİKTELİK OLMAZ”
“Buraya herhangi bir partinin kimliği damga vurduğu zaman zaten bu birliktelik olmaz. Buradaki her bir parti kendi kimliğini, yapısını, düşüncesini koruyor. Korumak da zorunda. Bu birliktelik sonsuza kadar sürecek bir birliktelik değil. Temel hedefimiz, bu ucube sistemi, demokratik parlamenter sisteme çevirdiğimizde her parti kendi yolunu izlemeye devam edecek.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat