CHP’Lİ BAŞKAN BİNZET, “GAP PLANI İLE SULANABİLİR ARAZİLERİMİZ TAM YÜZDE 90 AZALTILDI”

Genel 17 Mart 2021 17:03
Videoyu Aç CHP’Lİ BAŞKAN BİNZET, “GAP PLANI İLE SULANABİLİR ARAZİLERİMİZ TAM YÜZDE 90 AZALTILDI”
A
a
GAP’ın 2004 yılında uğradığı revizyon ile Adıyaman’ın uğradığı zarara dikkat çeken CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, “Revize bir GAP planı ile sulanabilir arazilerimiz tam yüzde 90 azaltıldı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet,  Halk TV’de konuk olduğu Yerelden Siyaset programında Adıyaman’ın turizm ve tarım noktasındaki sorunlarına dikkat çekti. Başkan Binzet, Adıyaman’ın sulanabilir arazilerinin yüzde 90 oranında azaltıldığını vurguladı.

“30 BİNE YAKIN ESER, BODRUMDA DURUYOR”

Adıyaman’da çıkarılan 30 bine yakın eserin kapalı bir bodrumda durduğunu dile getiren Başkan Binzet, “Dünya’nın 8. Harikasını biz kendi topraklarımızda barındırıyoruz, Nemrut’ta. Ama turizm anlamında bir tane panorama müzemiz bile yok, arkeoloji müzemiz yok ki 30 bine yakın, bölgede çıkarılan arkeolojik eser bizim 300 metrekarelik bir tane müzemizin bodrumunda duruyor. Eğer tarım derseniz, Dünya’nın en büyük barajlarından bir tanesi, Türkiye’nin en büyük rezervuar hazinesine sahip olan Atatürk bizim bir ilçe ve 85 tane köyümüzü suların altında bıraktı ama biz bir kilometre ötedeki Samsak Ovamızı sulamaktan aciziz” dedi.

“ARADA YÜZDE 90’LIK BİR FARK VAR”

Adıyaman’ın GAP dahilindeki sulama alanlarının yüzde 90 oranında azaltıldığın ifade eden Binzet, “Adıyaman su havzaları noktasında çok geniş. Bizim ciddi anlamda su stokumuz var ama tabi vahşi akım içerisindeki bu suyu depolamazsanız, tarıma yönlendirmezseniz o bir akan sudur. AKP iktidarı döneminden hemen evvel 1989’lu yıllarda GAP Eylem Planı adı altında bir eylem planı açıklandı. Bu eylem planı içerisinde bizim sulanabilir arazilerimiz, 118 bin hektar olarak açıklandı. Zaman içerisinde 2004’lü yıllarda şimdiki Sayın Cumhurbaşkanı o zaman başbakanken revize bir GAP planı ile sulanabilir arazilerimiz tam yüzde 90 azaltıldı. Şu an Adıyaman’da sulanabilir arazilerin toplamı 11 bin hektar civarında. Yani arada yüzde 90’lık bir fark var” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat