CHP'li Binzet, jandarma ve  polisin çiftçiye ve tütün satan esnafa müdahalesini eleştirdi " SORUN POLİSİYE DEĞİL, SİYASİ"

Genel 3 Temmuz 2021 11:35
Videoyu Aç CHP'li Binzet, jandarma ve  polisin çiftçiye ve tütün satan esnafa müdahalesini eleştirdi " SORUN POLİSİYE DEĞİL, SİYASİ"
A
a
CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, Adıyaman'da 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe giren, yetkisiz tütün ticareti yasağını protesto eden çok sayıda çiftçi ile satış yetki belgeleri olmadığı için tütün satmalarına izin verilmediği gerekçesiyle eylem yapmak isteyen kişilere polisin müdahalesini eleştirerek, "Herkes ekmeğinin peşinde. Sorun polisiye tedbirlerle çözülemez" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanların 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını öngören düzenlemenin yerli üreticiye darbe vururken, ithalatında önünü açtığını söyledi.
Emeğini savunmak için sokağa çıkanlara yönelik müdahaleyi eleştiren Başkan Binzet, "Adıyamanlı tütün üreticileri ile Malatya'nın Doğanhisar ilçesine bağlı Sürgü, Güzelköy ve Reşadiye köylerinde tütün üretimi yapan çiftçiler, araçlarıyla Malatya-Adana Karayolu'nu trafiğe kapattı. Çiftçilere jandarma müdahale etti. Tütüncüler Pazarı'nda iş yeri bulunan yaklaşık 200 esnafın Demokrasi Parkı'ndaki protestosuna da polis müdahale etti.
Hiç kimse yürürlüğe giren düzenlemeyi hazırlarken, üreticinin düşüncesini sormadı. Ürettiği tütünü satamayan esnafımız da yapılan düzenlemeye tepki gösterme hakkına sahiptir. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası, demokrasinin gereğidir. 
Çiftçimizin sorunlarını çözecek olan hükümettir. Sorunlarını dile getirirken, jandarma ya da polisin müdahalesi sorunu çözmez. Alınan karardan derhal vazgeçin! Üreticinin emeğinden elinizi çekin" çağrısı yaptı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat