CHP’Lİ BOZAT’TAN MERKEZ BANKASININ “MEVDUAT” UYGULAMASINI DEĞERLENDİRDİ

Genel 24 Aralık 2021 22:59
Videoyu Aç CHP’Lİ BOZAT’TAN MERKEZ BANKASININ “MEVDUAT” UYGULAMASINI DEĞERLENDİRDİ
A
a

CHP Adıyaman İl Hukuk Sorumlusu ve İl Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Levent Bozat, Merkez Bankası’nın “Kur Korumalı TL Mevduatı” uygulama talimatına ilişkin açıklamada bulundu.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğe İlişkin Uygulama Talimatı yayınladı. Talimatta vade sonunda kur farkının ödenmesiyle ilgili “Kur korumalı TL mevduatında vadeden önce çekim yapılırsa düşük olan kurdan bakiye güncellenir” denildi.

CHP Adıyaman İl Hukuk Sorumlusu ve İl Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Levent Bozat da iktidarın faiz açıklamaları, Merkez Bankası’nın faizi düşürmesi ve atılan son adımlarla birlikte döviz kurunda yaşanan gelişmelere ilişkin konuştu. CHP’li Bozat şunları söyledi:
“VATANDAŞ KARA KARA DÜŞÜNMEYE DEVAM EDECEK”
“İktidar, günü kurtarmanın can havliyle attığı adımlarla deyim yerindeyse bulanık suda yüzüyor. Türk halkı ise istikrarsızlık nedeniyle önünü göremiyor. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine rağmen tüketici kredi faizlerinde düşüş yaşanmaması dikkat çekiyor. Merkez Bankası'ndan gelen peş peşe faiz indirimlerinin ardından banka kredi faiz oranlarının düşmesi beklendi. Ancak vatandaş umduğunu bulamadı. Konut kredisi faiz oranlarında ve ticari kredi faizlerinde çok az gerileme yaşansa da taşıt kredileri ve ihtiyaç kredilerinde halkın yararına olacak bir faiz indirimi yaşanmadı. Bankaların düşük faizle mevduat toplayıp taşıt kredileri ve ihtiyaç kredilerinde yüksek faiz vermesi ticarette tıkanmaya yol açtığı gibi vatandaşın da kara kara düşünmeye devam etmesini sürdürmeye yol açacaktır.”

“ASIL MESELE VATANDAŞIN CEBİNDEKİNİN AZALMASINA ENGEL OLMAKTIR”
“Öte yandan iktidarın attığı adım, Merkez Bankası’nın uygulamasının alt yapısında da ciddi sorun vardır. Bütçe eksideyken bu şekilde bir girişimde bulunmak iktidarın halkı değil, kendi koltuğunu geçici bir süre olarak korumaktan başka işe yaramayacaktır. Çünkü şu an döviz kurunda ateş dinse de bütün tüketim mallarında, akaryakıtta artış sürmektedir. Vatandaşın dövizde gördüğü düşüş, cebindekinin azalmasına engel olamamıştır. Asıl mesele de budur.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat