CHP'li Bülbül, çiftçinin icra gelen banka ve tarım kredi kooperatifi borçlarını gündeme taşıdı

Genel 7 Mayıs 2021 21:27
Videoyu Aç CHP'li Bülbül, çiftçinin icra gelen banka ve tarım kredi kooperatifi borçlarını gündeme taşıdı
A
a
AKP TARIMI İTHALAT LOBİLERİNE TESLİM ETTİ 

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, Meclis'te 16 yıl önce alınan karara rağmen 210 milyar destekleme priminin hala ödenmediğine dikkat çekerek; AKP iktidarının tarımı ithalat lobilerine teslim ettiğini vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini söyledi. AKP iktidarında 19 yılın sonuna gelindiğini anımsatan Bülbül, "Türkiye savruluyor. Çiftçiler batmış durumda. AKP iktidarının destek vermediği çiftçiler, artan mazot, gübre fiyatları altında ezilirken; kredilerini dahi ödeyemeyecek duruma geldi" dedi.

ÇİFTÇİNİN BORCU 137 MİLYAR TL

Meclis'ten geçirilen son yapılandırmaların ise tefeci faizi ile yapıldığını ve çiftçiye çare olmadığını dile getiren Süleyman Bülbül, "Neredeyse her gün borcunu ödeyemediği için traktörü, ineği, tarlası haczedilen çiftçilerin haberlerini duyuyoruz. Bugünde Aydın'da bankalarına borucunu ödeyemediği için traktörü, hayvanları haczedilen engelli bir çiftçimizin haberini aldım. AKP iktidar geldiğinde çiftçinin bankalara olan borcu 2.4 milyar TL idi. Bugün ise çiftçilerin bankalara olan borcu 137 milyar TL. Tarım kredi kooperatiflerine ise 9 milyar TL borç var" bilgisini verdi.

ÇİFTÇİ SEÇİMDE AKP İKTİDARINDA HESABINI SORACAK

AKP iktidarında çiftçinin borcunun 61 kat arttığını ifade eden Süleyman Bülbül, bankalara, tarım kredi kooperatiflerine olan borcun icra takibinde olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
"Tarımı ithalat lobilerine teslim eden AKP iktidarı, tarım kanunun 21. Maddesinde yer alan gayri safi milli hasılanın yüzde 1'ini,  çiftçilere ödemesi gereken destekleme primlerini ödememiş durumda. Geçen sene 22 milyar lira destekleme primi belirlemişken; bu sene de 22 milyar lira destekleme primi belirlenmiş durumda. Ama yasanın çıktığı 16 yıldan beri 210 milyar lira çiftçilere desteleme primi ödenmemiş. Devlet bu 210 milyarı yandaşlarına peşkeş çekmiş. 210 milyar TL nerede? Neden çiftçilere vermiyorsunuz?  Yasayı niye uygulamıyorsunuz? Ama ilk seçimde açlığa yoksulluğa terk ettiğiniz çiftçiler, üreticiler AKP iktidarında bunun hesabını soracak" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat