CHP'Lİ KAYA, ATATÜRK’E HAKARETE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU 

Genel 1 Haziran 2021 15:38
Videoyu Aç CHP'Lİ KAYA, ATATÜRK’E HAKARETE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU 
A
a
CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Atatürk’e hakaret eden imam Mustafa Demirkan hakkında suç duyurusunda bulundu. 

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Ayasofya Camii'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu ortamda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e 'lanet okuduğu' için Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği gerekçeleriyle Ankara Adliyesi'ne giderek Mustafa Demirkan hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusunun ardından açıklama yapan CHP'li Kaya şunları söyledi:

"KENDİLERİNE EMANET EDİLEN KOLTUKLARI İŞGAL EDEN ŞAHISLAR TARAFINDAN SESSİZCE DİNLENMİŞTİR" 

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve önderidir. Yalnızca milletimizin değil tüm dünyanın saygı gösterdiği bir liderdir. Mustafa Demirkan isimli imam, 28 Mayıs günü Ayasofya Camii’nde gerçekleşen programda törene katılan çocuklara 430 Sayılı Öğretim Birliği Yasası çiğnenmek suretiyle uygulamaya konulan Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi kapsamında hafızlık icazeti verilmiş, yine 2596 Sayılı Kanuna aykırı olarak, ruhani kıyafetler giydirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aykırı olarak gerçekleştirilen bu törende şüpheli Mustafa Demirkan yaptığı konuşmasında doğrudan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret etmiş ve bu hakaretler kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendilerine emanet edilen koltukları işgal eden şahıslar tarafından sessizce dinlenilmiştir."

"SARF EDİLEN SÖZLER TAMAMEN TOPLUMU KIŞKIRTMAYA YÖNELİKTİR" 

"Şüpheli şikayete konu ifadesi ile düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin sınırları dışına çıkarak, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e iftira ederek, onu “zalim” ve “kafir” gibi yakıştırmalara maruz bırakmış, manevi hatırasına hakaret etmiştir. Ayrıca şüpheli Mustafa Demirkan tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak paydası olan Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik sarf edilmiş sözler tamamen toplumu kışkırtmaya, ayrıştırmaya yöneliktir. Şüpheli, müsnet eylemiyle TCK 216. Madde bağlamında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan da yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır."

"BİRÇOK YURTTAŞI İNFİAL HALİNE GETİRECEK BİR MENFİ ETKİ YARATMIŞTIR" 

"Şikâyet olunan şahsın bu eylemi, devletimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün temsil ettikleri ve toplum gözünde yer etmiş yüce makamlarına hakaret ve saygısızlık olarak kalmamış; Atatürk’ün kurduğu laik ve demokratik cumhuriyetin bir temsilcisi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Ankara milletvekili olan şahsımı ve yaşananlara kamuoyuna yansıyan haberler ile şahit olan birçok yurttaşı da infial haline getirecek bir menfi etki yaratmıştır."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat