CHP’li Köse, Kayıp Küçük Kız Müslüme’nin Arama Kurtarma Çalışmalarına Katıldı

Genel 16 Kasım 2021 15:45
Videoyu Aç CHP’li Köse, Kayıp Küçük Kız Müslüme’nin Arama Kurtarma Çalışmalarına Katıldı
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi 12. ve 13. Dönem Kadın Kolları Genel Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, Mersin'de, 10 Kasım'da kaybolan Sarıkeçili Yörük kızı Müslüme Yağal'ı (3) arama çalışmalarına katıldı. Genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilerek aileyi ziyarete giden Köse, bölgenin dağlık bir alan olduğunu ve bu şartlarda bir çocuğun kaybolmasının pek mümkün olmayacağını belirterek, küçük Müslüme bulunana kadar ailenin yanında olacaklarını belirtti.

Mersin'in Gülnar ilçesinde ailesinin kırsal alanda çadır kurduğu sırada kaybolan 3 yaşındaki kız çocuğunun bulunması için başlatılan arama çalışmaları devam ediyor. Tüm bölge halkı arama kurtarma faaliyetlerine yardım ederken Cumhuriyet Halk Partisi Genel başkan Danışmanı Fatma Köse de bölgeye giderek son dakika gelişmeleri hakkında bilgi aldı. 
Köse, “Sarıkeçili Yörüklerden Mehmet Yağal, kış mevsimini geçirmek için obasını Konya’dan Gülnar’ın Yanışlı Mahallesine göçürdü. Çadır kurulduğu sırada ortadan kaybolan Yağal ailesinin 2,5 yaşındaki kızları Müslüme için arama çalışmaları 7. gününe girdi. Küçük Müslüme’den hala haber yok. Burada çalışmalara katkı sunmak ve çalışmaları yerinde görmek amacıyla bölgedeyiz. Genel başkanımızın görevlendirmesi ile bugün Kocaşlı köyünde küçük Müslüme’nin yaşadığı dağlık bir arazideyiz. Çok zorlu şartların olduğu bir arazi. 2 buçuk yaşında bir çocuğun bu şartlarda kaybolmasına, bu arazi koşullarında kaybolmasını çok aklım almadı açıkçası. Çok zor dik yamaçların olduğu bir bölge. Aile ile konuştuğumuzda, ailenin çocuklarının kaçırılmış olabileceğine dair konuşmaları, şüpheleri var. Ama “bizim hiç kimse ile husumetimiz yok, neden çocuğumuzun başına böyle bir şey geldi” gibi düşünceleri var. Umarım sağlıklı bir şekilde bulunur, umarım çocuğumuz hayattadır” dedi.

Bu ailelerin, zorlu kış şartlarında bu tür bölgelerde yaşamak mecburiyetinde bırakıldığını belirten Köse, bunun araştırılması gerektiğini ve ailelere yardımcı olunması gerektiğini belirterek, “  Ama esas bu sorunun da derininin araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle bu Sarıkeçililerin bu dağlık bölgelerde neden mecbur bırakıldığını ve bunların sorunlarının araştırılması gerekiyor. Çünkü okula gidemeyen çocuklar, doğru dürüst yaşam şartları olmayan insanlar ve dağlık bölgelerde bu kış günlerinde yaşamaya çalışan insanlar, dernek başkanı ile de görüştüğümüzde sorunlarının çözümü yönünde el atılması gerektiğini bize ifade etti. Ben de öyle düşünüyorum. Keşke Müslüme kaybolmasaydı. Keşke Müslüme hak ettiği şekilde, hak ettiği şartlarda büyüyebilseydi. Hak ettiği şekilde okullarda okuyabilseydi ve bu gün bu çocuğumuzun başına böyle bir olay gelmeseydi” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat