CHP'li Köse'den Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi ve Danıştay'ın kararlarına tepki " İKİ ÇOCUK HAYALLERİNİ DEĞİL, TACİZİ RESMETTİ"

Genel 30 Haziran 2021 11:54
Videoyu Aç CHP'li Köse'den Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi ve Danıştay'ın kararlarına tepki " İKİ ÇOCUK HAYALLERİNİ DEĞİL, TACİZİ RESMETTİ"
A
a
CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, iki çocuğun hayalleri yerine; yaşadıkları tacizi resmettiği davada mahkemenin tahliye kararına tepkiler sürerken, Danıştay'ın Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine dair kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetmesinin hukuka olan güveni bir kez daha sarstığını söyledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, açıklamasında; Antalya Elmalı'da 7 yaşındaki kız çocuğu ile 10 yaşındaki ağabeyinin yaşadıkları cinsel istismarı çizdikleri resimlerle anlattığı davada annenin ve evli olduğu erkeğin adli kontrolle serbest bırakılmasına ve Danıştay'ın kararına tepki gösterdi.
Kadına ve çocuğa yönelik şiddet, taciz, istismar ve ihmalin her geçen gün artarak devam ettiğine işaret eden Fatma Köse, "Artık yeter! Ensar Vakfında 45 erkek çocuğa tecavüz edildiğinde sesini çıkarmayanlar, 'bir kereden bir şey olmaz' diyenler, Ensar Vakfı'nda gerçekleşen istismar olayıyla ilgili meclise verilen gensoru önergesi reddedildiği zaman dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nu kutlamak için sıraya girenler bugün Elmalı'da yaşanan utancın da sorumlusudur" dedi.

RET KARARININ TARİHİ DE DİKKAT ÇEKİCİ

Danıştay'ın kararına da değinen Köse, "İki çocuğun hayalleri yerine; yaşadıkları tacizi resmettiği Türkiye'de mahkemenin tahliye kararına tepkiler sürerken, Danıştay'ın Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine dair kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetmesi hukuka olan güveni bir kez daha sarsmış, vicdanları yaralamıştır. 
Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kadın örgütleri ve yurttaşların bireysel olarak Danıştay’a yaptığı 200’ü aşkın 'yürütmenin durdurulması ve kararın iptali' isteminde Danıştay 10. Daire, yürütmenin durdurulması ve iptal taleplerini oyçokluğuyla reddetti. 2’ye karşı 3 oyla alınan kararda Danıştay, kendi üyelerini dahi ikna edememiştir. Danıştay'ın çekilme kararının resmen yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2021 tarihinden hemen önce ret kararını alması dikkat çekici. Alınan karar siyasidir. Kadın cinayetleri politiktir" ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat