CHP'li Köse'den kadına yönelik şiddet ve cinayetlere tepki

CHP 7 Ocak 2022 20:58
Videoyu Aç CHP'li Köse'den kadına yönelik şiddet ve cinayetlere tepki
A
a
KADINA YÖNELİK ŞİDDET AĞIR SUÇLAR KAPSAMINA ALINMALI!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, geçtiğimiz yıl 217'si şüpheli olmak üzere 280 kadının öldürüldüğünü belirterek, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesinin öncelikli bir devlet politikası haline getirilmesi ve Türk Ceza Kanunu’nda ağır suçlar kapsamına alınması gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2021 yılında 280 kadının öldürüldüğü ve bu ölümlerden de 217’sinin şüpheli olduğunu duyurduğu raporu değerlendirdi, çözüm önerilerini sundu.
Kadınların hemen her gün cinsel şiddete, tacize ya da tecavüze uğradığına işaret eden Köse, "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2021 raporu kadın cinayetlerini ortaya koydu. Rapora göre; 280 kadın öldürüldü ve bu ölümlerden de 217’si şüpheli. Rapor, 'intihar veya doğal ölüm gibi sunulan şüpheli kadın ölümleri ve şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadın sayısında pandemi süreciyle birlikte çok ciddi bir artış yaşandığını da ortaya koymaktadır. Rapora göre; 280 kadın cinayetinde, öldürülen kadınların 33’ünün daha önceden polis ya da savcılığa şikayette bulunduğu ya da hakkında koruma kararı bulunduğuna dikkat çekiyor" ifadelerini kullandı.

CEZALAR AĞIRLAŞTIRILMALI
Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin öncelikli bir devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Fatma Köse,  gerekli önlem alınmaması nedeniyle kadınların yaşamlarını yitirdiğine vurgu yaparak, şöyle devam etti: "Kadın cinayetlerine karşı önlem almayan tüm kurumlar bu suçun ortağıdır. Kadına yönelik şiddet Türk Ceza Kanunu’nda ağır suçlar kapsamına alınmalı. Kadın cinayetleri ve cinsel dokunulmazlığa yönelik suçlarda cezalar ağırlaştırılmalı, haksız tahrik ve iyi hal indirimleri kaldırılmalı. Kadınları eve hapseden ve iş gücüne katılımını engelleyen koşullar ortadan kaldırılmalıdır. Kadınların üreme ve doğum başta olmak üzere bedenlerine dair tüm kararları özgürce almalarının önündeki engeller kaldırılmalıdır. Kadınlara yönelik ayrımcılık içeren tanımlar her alanda değişmelidir."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat