CHP'li Lale Karabıyık İyi Bir Eğitim Sistemi Hayal Olacaktır

Genel 4 Ekim 2021 15:57
Videoyu Aç CHP'li Lale Karabıyık İyi Bir Eğitim Sistemi Hayal Olacaktır
A
a

CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık’ın 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’ne ilişkin yaptığı açıklamada öğretmenlerin yoksulluk sınırının altında maaş aldığını belirterek şu tespitleri yaptı

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'ne ilişkin açıklamasında, “Eğitim emekçilerinin tamamı yoksulluk sınırının altında maaş almaktadır. öğretmenlerin sorunu çözülmeden, eğitimin sorunları çözülemez" dedi.

 

ÖĞRETMENLERİN ARTAN SORUNLARI EĞİTİMİN NİTELİĞİNİ OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR:

Eğitim emekçilerimiz, karşı karşıya kaldıkları sorunlar nedeniyle bugünü buruk bir şekilde kutlamaktadır. Eğitim sistemindeki sorunlar, öğretmenden bağımsız düşünülmemelidir. Öğretmenlerin sorunlarının her gün biraz daha artıyor olması, eğitimin niteliğini de olumsuz etkilemektedir. Ataması yapılmayan yüzbinlerce öğretmen, sınıflarına, öğrencilerine kavuşmayı beklemektedir.

EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN TAMAMI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA MAAŞ ALMAKTA:

Her gün sınıfa derse giren öğretmenlerin neredeyse tamamı ise, ekonomik sorunlarını düşünerek güne başlamaktadır. Hatta pandemi döneminde öğretmenler, uzaktan eğitim için gerekli olan bilgisayarı edinmekte bile güçlük yaşamıştır; çünkü eğitim emekçilerinin tamamı yoksulluk sınırının altında maaş almaktadır.

ATAMALAR İDEOLOJİK YAKLAŞIMLARLA DEĞİL LİYAKATA GÖRE YAPILMALI:

Öğretmenler ücretli ve sözleşmeli değil, kadrolu atanmalı, statü, ek gösterge ve ek ders ücretleri iyileştirilmelidir. Hiçbir öğretmen ve yönetici üyesi bulunduğu sendikaya göre değerlendirmeye tabi tutulmamalıdır. Okul yöneticilerin atamaları ideolojik yaklaşımlarla değil liyakata göre yapılmalıdır.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU ÇIKARILMALI:

En kısa zamanda Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılarak öğretmen yetiştirme, ilk atama, yer değiştirme, görevde yükselme, mali ve sosyal haklar gibi öğretmenlikle ilgili tüm konuları bu kanun kapsamında çözüme kavuşturulmalı, özlük hakları bu yasa ile güvence altına alınmalıdır. 21. yüzyıl Türkiye’sinde eğitimin kalitesi de arzu edilen seviyede değildir ve unutulmamalıdır ki öğretmenlerin sorunu çözülmeden, eğitimin sorunları çözülemez.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat