CHP’Lİ PARLAR TIBBİ CİHAZLARDA YAŞANAN SIKINTIYI DİLE GETİRDİ

Genel 17 Aralık 2021 19:49
Videoyu Aç CHP’Lİ PARLAR TIBBİ CİHAZLARDA YAŞANAN SIKINTIYI DİLE GETİRDİ
A
a
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, tıbbi cihaz sektöründeki firmaların, alacaklarını tahsil edemediği bu nedenle hastanelerde büyük sorunlar yaşandığını söyledi.

Tıbbi cihaz sektöründeki firmalar, kamu ve üniversite hastanelerinden alacaklarını 19 aydır tahsil edemiyor. Yaklaşık 14 milyar TL alacaklarının olduğunu açıklayan sektör çalışanları, ödemelerin yapılmaması halinde ameliyatların duracağı uyarısında bulunuyor. Yaklaşık üç yıldır sektör olarak yaşadıkları zorlukların yakın gelecekte halkı da doğrudan etkileyeceğini söylüyor.

“HÜKÜMET GEREKEN ADIMI ATMIYOR”

Aynı zamanda bir ortopedist uzmanı olan CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar da yaklaşan tehlikeye dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:
“Tıbbi cihaz sektöründeki firmalar uzun süredir alacaklarını temin edemiyor. Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştiriliyor ancak sözler yerine getirilmediği gibi bir çıkış imkânı da sunulmuyor. Alacağını temin edemeyen firmalar da bu yüzden kamu ve üniversite hastanelerine cihaz temin edemiyor. Bugün ameliyatların büyük bölümü bu cihazlar olmadan yapılamıyor. Ancak firmalar zararda olduklarını ve hatta batma noktasında geldiklerini söylemesine rağmen hükümet bir adım atmıyor ve adeta hastanelerle halkı karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Bu şekilde giderse hastanelerde ameliyatların yapılamadığını duyacağız ve çok büyük problemlerle karşı karşıya kalacağız. Hatta şimdiden birçok ortopedik ameliyatın yapılamadığını da söyleyebilirim. O yüzden ivedi şekilde bu sorun çözülmeli, hükümet yetkilileri halk sağlığını doğrudan ilgilendiren bu konuda gereken adımları atmalıdır. Aksi taktirde bir cana dahi zarar gelmesi durumunda bunun vebali çok büyük olur ve onarılamaz hasarlara yol açabilir.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat