CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun Raporu

CHP 30 Ekim 2021 14:16
Videoyu Aç CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun Raporu
A
a

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun eylül ayı İnsan Hakları İhlalleri Raporu’na göre; eylem, etkinlik, basın açıklamalarında 253 kişi gözaltına alındı, bunlardan ikisi tutuklandı. 13 kişi hakkında da toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı için dava açıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Eylül 2021 İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu yayınladı.

Raporda; 175’i iş cinayeti, 26’sı kadın cinayeti ve 3’ü cezaevinde şüpheli ölüm olmak üzere 209 kişinin yaşam hakkının ihlal edildiği belirtildi. Rapora göre cezaevlerinde 22 işkence olayı yaşandı. Cezaevindeki işkence olayları raporda şöyle anlatıldı:

“Eylül ayında, cezaevlerinde, hastane ve adliyelerde fiziksel şiddete maruz kalan çok sayıda mahkûma ilişkin haberler basında ve insan hakları örgütlerinin çalışmalarında yer aldı. Bu çerçevede, en az 22 kişinin fiziksel/psikolojik şiddete maruz kaldığı, isteği dışında başka cezaevine gönderildiği, sağlık hakkının engellendiği, beslenme, yatak, sıcak su, iletişim haklarının verilmediği belirlendi.”

Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde “gaz sıkma, ters kelepçe” gibi uygulamalar nedeniyle de 202 kişinin “işkence” gördüğünün belirtildiği raporda, bir aydaki “işkence olayı” sayısının 224 olduğu açıklandı.

Rapora göre bir ayda 4 gazeteci saldırıya uğradı, 4 gazeteci gözaltına alındı, 2 gazeteciye dava açıldı.

Raporda eylül ayında müdahale edilen toplantı ve gösteri yürüyüşü sayısının 16 olduğu belirtilirken, 12 eylem ve etkinliğin de yasaklandığı aktarıldı.

Rapora göre eylem, etkinlik, basın açıklaması gibi olaylarda 253 kişi gözaltına alındı, bunlardan 2’si tutuklandı. 13 kişi hakkında da toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı için dava açıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat