CHP’Lİ SOYLUÇİÇEK’TEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI “TARİKATLARA TESLİM OLAN ZİHNİYETİN KARARLARINI TANIMIYORUZ”

Genel 1 Temmuz 2021 22:43
Videoyu Aç CHP’Lİ SOYLUÇİÇEK’TEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI “TARİKATLARA TESLİM OLAN ZİHNİYETİN KARARLARINI TANIMIYORUZ”
A
a
CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden resmen ayrılmasına ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye, kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ve kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan uluslararası sözleşmeden resmi olarak ayrıldı. Türkiye’nin 2011 yılında imzaladığı ve 10 Şubat 2012’de Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” mart ayında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedilmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden resmen çekilmesiyle ilgili konuştu. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı toplantısında açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Bizim mücadelemiz bu sözleşmeden çekilmeyle bitecek değildir" dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ UYGULAYARAK MÜCADELE SÜRDÜRÜLEBİLİR”

Türkiye’nin sözleşmeden resmi olarak ayrılması ile ilgili CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek şu ifadeleri kullandı:
“Bir gece yarısı apar topar çıkarılan kararname ile kadınların hakları yok edilmiştir. Şimdi çıkıp da ‘mücadelemiz bu sözleşmeden çekilmeyle bitecek değildir’ demekle hiçbir mesafe kat edemezsiniz. Güç ve cesaret verdiğiniz kesim, kadına yönelik baskı, psikolojik ve fiziksel şiddeti katlayarak sürdürmektedir. İstanbul Sözleşmesinden çıkmakla değil ancak sözleşmeyi uygulayarak mücadele sürdürülebilir. Nasıl ki AKP Genel Başkanı her işine gelmeyen kararı ‘tanımıyoruz’ diyor. Biz de aynı şekilde AKP Genel Başkanının bir gece yarısı yangından mal kaçırır gibi çıkardığı kararnameyi, kadını yok saydığı imzasını tanımıyoruz ve bu karar bizim için yok hükmündedir. Bir grup cemaat ve tarikata teslim olan zihniyet, onların istekleri doğrultusunda kararlar alan düşünce yapısı bizim için yok hükmündedir. Son olarak diyorum ki İstanbul Sözleşmesi yaşatır.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat