CHP’Lİ TUNCER KANUN VE HUKUKUN FARKINI ANLATTI “REKTÖR ATAMASI KANUNA UYGUN AMA HUKUKA UYGUN DEĞİL”

Genel 19 Şubat 2021 13:11
Videoyu Aç CHP’Lİ TUNCER KANUN VE HUKUKUN FARKINI ANLATTI “REKTÖR ATAMASI KANUNA UYGUN AMA HUKUKA UYGUN DEĞİL”
A
a
CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukuk ve ekonomi reformu ile ilgili sözlerini masaya yatırdı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukuk ve ekonomi alanında reform olmasına ilişkin sözleri ile ilgili CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer açıklama yaptı. İktidarın söylemlerinin samimi olmadığını vurgulayan Tuncer şunları söyledi:

“CEZAEVLERİ SAYISI ARTTI”

“AK Parti iktidara geldiğinden beri hukuk reformu diye tutturdu gidiyor. Ülkede suçu ve suçluyu azaltacağız diye 2005 yılında Türk Ceza Kanunu’nu komple değiştirdiler. 2005’ten sonra ne suç ne de suçlu sayısı azaldı, aksine arttı. Suç ve suçlu artışına bağlı olarak cezaevlerinin sayısı da arttı.”

“ÜLKEDE HUKUK DEVLETİ YOK, KANUN DEVLETİ VAR”

Hukukla ilgili reformun olmayacağını ifade eden Tuncer, “AKP, hukuk reformu denince tek anladıkları var, eski kanunu yerine yeni kanun çıkarmak. Ülkeyi kanun devleti haline getirdiler. Ülkede hukuk devleti yok, kanun devleti var. Yaptığımız iş kanuna uygun. Evet kanunu siz çıkarıyorsunuz, kılıfı uydurmak da gayet basit. Getirirsiniz Meclis’e, sayınız yeterli kanunu çıkarırsınız ertesi gün de ona uygun iş yaparsınız sonra ‘kanuna uygun’ dersiniz.” dedi. 
“KÖY MUHTARINI SEÇEBİLİYOR AMA ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜ SEÇEMİYOR”
Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör atamasıyla örnek veren CHP’li Tuncer, “Boğaziçi’ndeki olay da kanuna uygun ama hukuka uygun mu? Değil. Hem üniversiteye özerk diyeceksiniz hem de kendi rektörünü seçemeyecek.” dedi. Kendisinin de köylü oluğunun altını çizen vekil Tuncer, “Köy halkı muhtarını seçebiliyor. Bilim yuvası olarak köylerden daha büyük olan üniversiteler kendini yönetecek kişiyi seçemiyor.” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat