CHP’Lİ YALIM, SİGORTA KANUNU İLE İLGİLİ KONUŞTU 2 MADDE ÇIKARTILDI “VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMEMELİ”

Genel 22 Mayıs 2021 18:34
Videoyu Aç CHP’Lİ YALIM, SİGORTA KANUNU İLE İLGİLİ KONUŞTU 2 MADDE ÇIKARTILDI “VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMEMELİ”
A
a
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, TBMM’de 262 Sıra Sayılı Sigorta Kanunu ile ilgili konuştu. Kanundaki iki maddenin geri çekilmesini isteyen CHP’li Yalım, vatandaşın mağdur edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

“2 MADDE SIKINTILI”

Kanun Teklifi ile ilgili konuşan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Ülkemizde 23,5 milyon araç trafikte hareket etmekte. Bunları kullanan yaklaşık 24 milyon vatandaşımız var. Yeni çıkarılacak olan kanunda 2 maddede sıkıntı var. AK Partili arkadaşlarımızla görüştük, umarım bu 2 maddeyi çıkaracaklar. Eğer çıkarmazlarsa vatandaşın aleyhinde, ciddi anlamda sıkıntı yaratacaktır.” ifadelerini kullandı.

“MUALLAKLAR VAR”

CHP’li Yalım konuşmasının devamında, “Çünkü vatandaşların kullandıkları araçların değer kayıpları, kaza yaptıklarında ikame araç dediğimiz ,yerine verilecek o hasarın yapılması aşamasındaki araç, süreçte kullanılacak aracın tahsisi, aracın hasarındaki eksperin belirleyecek olduğu rakamlar, ödeme şekilleri, buna benzer trafikte kaza yapan vatandaşın tek başına yaptığı kazadan dolayı mağduriyeti veya geride kalan birinci derece yakınlarının alacak olduğu tazminat, bu iki maddede koskoca bir muallak.” şeklinde konuştu.

“SİGORTA ŞİRKETLERİ ZENGİNLEŞECEK AMA VATANDAŞ MAĞDUR EDİLECEK”

CHP Uşak Milletvekili Yalım, “Eğer bu iki madde çekilmezse sigorta şirketlerinin zenginleşeceği ancak vatandaşın mağduriyetlerinin, alacak oldukları primlerin daha da düşeceği kanısındayız. Geçen yıl Anayasa Mahkemesi bunu iptal etmişti ama sigorta şirketlerinin hükümete baskısı sonucu, yerel deyimle çalının yan tarafından dolaşarak bu kanunu tekrar çıkartmak istiyorlar. Buna bizler kesinlikle izin vermeyeceğiz. Gerekli görüşmeleri yaptık. Umarım bu iki maddeyi vatandaşın lehine değiştireceğimizi ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
2 MADDE ÇIKARTILDI
CHP’li Yalım’ın konuşmalarının ardından, motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamındaki tazminat hesaplamalarında düzenleme yapan iki madde, kanun teklifinden çıkarıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, kamuoyunun beklediği bir yasada uzlaşı olmasının kendilerini sevindirdiğini belirterek, verdikleri önergelerle 3 ve 4. maddeleri çektiklerini ifade etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat