CHP’Lİ YALIM, TCDD’NİN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI OLDUKLARINI AÇIKLADI

Genel 14 Nisan 2021 21:35
Videoyu Aç CHP’Lİ YALIM, TCDD’NİN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI OLDUKLARINI AÇIKLADI
A
a
 TCDD’nin özelleştirilmesinin gündeme gelmesine ilişkin CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım tarafından yapılan yazılı açıklamada, özelleştirmeye karşı olunduğu belirtilerek ve AKP’nin özelleştirme üzerinden seçim hazırlığı yaptığı ifade edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın açıkladığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) özelleştirmesini konu alan proje hakkına yazılı bir açıklama yaptı. Projeye karşı çıktıklarını ve AKP’nin Türkiye’de yaptığı özelleştirmelerin, işçilerin çalışma koşullarının çağ dışı şartlara evrilmesine neden olduğunu belirtti. Yalım’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“KAMU HİZMETİ ÜRETEN KURUMLARI ‘TİCARİ İŞLETMEYE’ DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİN KARŞISINDAYIZ”

“AKP iktidarı, bir kamu işletmesi olan TCDD’yi zarar ettiği gerekçesiyle ‘dönüştürme’ adı altında ‘şirketleştirmeyi’ gündemine almıştır. Kamu hizmetlerini ticarileştirerek vatandaşları ‘müşteriye’, kamu hizmeti üreten kurumları ‘ticari işletmeye’ dönüştürülmesinin karşısındayız. Kamu emekçileri her türlü özelleştirmeye ve güvencesizliğe karşı duracaktır. AKP iktidarının kamu kaynaklarını tasfiye edecek politikalar yürüttüğünün farkındayız. Hükümetin, verimliliği, üretim ya da hizmeti önemsediğinden değil, asıl amaç kamusal yaşamı ve kamusal hizmeti tamamen özelleştirmektir.”

“AKP, KAMU KAYNAKLARI ÖZELLEŞTİRMESİNİ BAŞARI SAYMIŞTIR”

 “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TCDD ile TÜBİTAK – Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü ‘Demiryolu KİT’leri kurumsal Dönüşüm Projesi’ adıyla çalışma hazırlamıştır. Ancak tüm özelleştirmeler iptal edilmeli, kamucu politikalara tekrar dönülmelidir. Ülkemizin ve Cumhuriyet’imizin birikimleri ve kurumları AKP iktidarı döneminde özelleştirme adı altında yağmalanmakta ve talan edilmektedir. AKP, iktidara geldiği 2002’den bu yana, kamu kaynakları özelleştirmesini başarı saymıştır. Birçok sektörde yaptığı sözleşmelerle sermayeyi ihya etmiştir.”

“AKP İKTİDARININ SEÇİM YATIRIMINA BAŞLADIĞINI ANLAMAKTAYIZ”

“AKP iktidarını uyarıyoruz; İktidar, kamu açıklarını daraltmak ve kısarak değil satarak kapatmaya çalışmaktadır. AKP iktidarının seçim yatırımına başladığını kalan kamu kurumlarını özelleştirmek istemesiyle anlamaktayız. İktidar uzun süredir TCDD’yi satma düşüncesinin farkındayız ancak karşısında yer alıyoruz. TCDD özelleştirilerek gayrimenkulleri ve tesisleri yok pahasına kimlere peşkeş çekilecektir. TCDD’nin zenginliği kimlere geçecek ya da kimlere pazarlanacaktır? Ülkemizde iş cinayetleri hız kesmeden devam etmektedir. Ülkemizde her ay farklı iş kollarında iş cinayetleri yaşanmaktadır. Özelleştirmelerle birlikte insanlık dışı, çağ dışı ilkel koşullar artmaya başlamıştır.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat