CHP'li Yalım'dan çiftçiye destek çağrısı

Türkiye 14 Temmuz 2021 22:19
Videoyu Aç CHP'li Yalım'dan çiftçiye destek çağrısı
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili ve Karma Parlamento Başkan Vekili Özkan Yalım, hasada başlayan buğday üreticisinin sorunlarına dikkat çekti.
Kuraklık nedeniyle bu sene buğdayda verim kaybı yaşandığına işaret eden Yalım, hasat sırasında yaşanan kayıpların da önemli olduğunu belirterek, "Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; 2019-2020 sezonunda Türkiye, 6.8 milyon hektar alanda 19 milyon ton buğday üretti. Üretilen buğdayın 1 milyon 45 bin tonu hasat sırasında kayboldu" bilgisini paylaştı.

Son bir yılda girdi fiyatlarının gübrede yüzde 100, yem fiyatları en az yüzde 70 arttığını dile getiren Yalım, kuraklık nedeniyle zararı yüzde 70-80’ni bulan çiftçiler olduğunu söyledi.

KENDİ ÇİFTÇİMİZİ SAVUNMALIYIZ, KORUMALIYIZ

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin arpa ve buğdayda hasat devam ederken peş peşe ihaleleri açarak buğday ve arpa ithalatı yaptığını anımsatan Yalım, çok yüksek girdi maliyetleri altında ezilen Türk çiftçisinin desteklenmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Çiftçimizin ekmiş olduğu buğdayın arpanın hasat zamanı. Ama maalesef bu yıl kuraklık olduğu için verimler yüzde 50, yüzde 60, yüzde 70 düşmüş durumda. Buradan tüm çiftçilerimizin ürünlerinin bereketli olmasını diliyorum. Ancak durumda belli maalesef tüm mahsuller yanmış vaziyette. Bu sebepten dolayı ekim yapan çiftçilerimize Tarım Bakanlığı’ndan ve Ziraat Odası tarafından destek verilmesiyle ilgili yetkililere acil çağrı yapıyorum. En azından tüm çiftçilerimize ekmiş oldukları arazilerin masraflarını karşılamak adına, atmış oldukları gübreyi sürerken kullanmış oldukları traktöründeki mazotu karşılamak adına Tarım Bakanlığı’ndan acil destek çağrısında bulunuyorum. Eğer biz yerli ve milli isek kendi çiftçimizi savunmamız korumamız lazım. Bu kuraklıktan dolayı oluşan zararın karşılanması adına gereken desteğin verilmesini Sayın Tarım Bakanlığı’ndan acilen talep ediyorum. Tüm çiftçilerimiz için umarım bir dahaki dönemde çok daha bereketli bir yıl olur" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Elazığ depremi yardım kampanyalarında toplanan paraların yerine ulaşacağına inanıyormusunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat